W kolejnym numerze 1/2023 magazynu "Świat Kominków" dowiemy się więcej m.in. o stylu angielskim, małych piecach kaflowych i materiałach wykończeniowych na kominek. Poznamy wkłady kominkowe za 5-10-15 tysięcy złotych, kuchnie na drewno zarówno budowane przez zduna jak i gotowe.
Poczytamy też o piecykach na drewno i dowiemy się czy warto inwestować w droższy piecyk wolno stojący. Dodatkowo wśród tematów numeru znalazł się artykuł o kominkach z płaszczem wodnym i o kominach stalowych. Odpowiemy też na pytanie kiedy warto naprawiać stary piec kaflowy! Zachęcamy też do lektury działu Ogrzewaj dom drewnem i pelletami - w tym tekst o kotłach dwupaliwowych.
Więcej artykułów na tematy kominkowe znajdziesz na naszym portalu w dziale Magazyn "Świat Kominków"
Styl angielski
Styl angielski może mieć wiele obliczy. Bogata tradycja urządzania wnętrz mieszkalnych różnych typów trwa na Wyspach Brytyjskich od średniowiecza, a umiłowanie do własnej historii, odrębności i dziedzictwa kulturowego obecne jest w wielu aspektach życia Brytyjczyków. Także w kwestii urządzania wnętrz mieszkalnych. Styl angielski to z jednej strony wyrafinowane, arystokratyczne rezydencje, zamieszkiwane przez te same rody od setek lat, jak i rustykalne, podmiejskie domki (cottage), których tradycja użytkowania jako drugich domów sięga XVIII wieku.
Mały piec duże możliwości
Każda z „małych” form akumulacyjnych jest godna polecania, bo pozwala nie tylko na wprowadzenie ognia z drewna, ale też na niezwykle korzystne zatrzymanie ciepła na dłużej niemal w każdym apartamencie czy domu. Szczególnie dobrze małe piece akumulacyjne sprawdzają się w budynkach niskoenergetycznych, gdzie w przypadku łagodnych zim mogą pozwolić na poważne ograniczenie ogrzewania opartego na kopalnych paliwach. Wielkie marzenia o kaflowym, wielogodzinnym cieple nie muszą pozostać marzeniami, gdy miejsca czy pieniędzy nam brak. Możemy je zrealizować dzięki małym piecom akumulacyjnym.
Materiały wykończeniowe na kominek – trendy 2022/2023
Kominek, by był piękny i atrakcyjny wymaga odpowiedniej oprawy. Tak samo ważne jak palenisko, w którym płonie żywy ogień – ważne jest jego wykończenie. To ono nadaje mu wyjątkowego i indywidualnego charakteru oraz czyni kominek unikalnym. Oczywiście niezwykle ważne jest by zachowane zostały pewne zasady, a materiały użyte do wykończenia kominka były dobrej jakości oraz spójne ze stylem i wystrojem danego wnętrza. Z biegiem czasu mody zmieniają się, a nowoczesne kominki nie wyglądają tak samo jak te budowane niegdyś. Zagłębmy się zatem w świat materiałów wykończeniowych i zobaczmy, jakie obecnie są najmodniejsze materiały na kominek i we wnętrzu.
Piecyk tani czy drogi, oto jest pytanie
Piecyki na drewno to urządzenia, które w szybki i łatwy sposób wprowadzają do domu dostępne cenowo ciepło. Dodatkowo spełniają obecnie nie tylko wymagania techniczne, ale również estetyczne. Kuszą swoimi kształtami, wielkością przeszklenia czy materiałami wykończenia. Zarówno tanie, ekonomiczne piecyki jak i modele o bogatym wzornictwie maja swoich zwolenników i w praktyce rynek dzieli się niemal po równo dając miejsce różnym produktom. Dobrze dobrany do potrzeb i możliwości finansowych piecyk staje się na wiele lat, niczym zwierzak przyjacielem domu.
Tanie grzanie – wkłady kominkowe za 5-10-15 tysięcy złotych
Fundusz kominkowy to bardzo ważne zagadnienie, bo więcej pieniędzy to większe możliwości. Ale obecnie równie istotna może okazać się dostępność. Najpierw zastój spowodowany pandemią Covid-19, potem wielkie zainteresowanie kominkami w całej Europie oraz taki, a nie inny potencjał produkcyjny sprawiają, że na wiele modeli trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Taka sytuacja z pewnością nie każdego inwestora ucieszy. Dlatego przychodzimy z pomocą i amatorom niedrogiego kominka pomożemy w wyborze wkładu – „serca” kominka.
Płomienie zmian 2005-2022
Świat się zmienia, kominki zmieniają się, zmienia się branża, jej oferta, zmieniają się potrzeby i klienci. Od roku 2005 staraliśmy się wyróżniać PŁOMIENIAMI najlepsze aktywności firmowe, targowe, społeczne, produkty innowacyjne, wyznaczające takie trendy w technice czy wzornictwie, które stanowić mogły kolejne etapy rozwoju branży. Czas pokazał co stało się potem przebojem, a co zniknęło. Przedstawiamy niektóre z produktów wyróżnionych Płomieniem w okresie 2005-2022.
Ogień w ogrodzie przez cały rok!
Ogień w ogrodzie może towarzyszyć nam przez cały rok. Grillować możemy nie tylko wiosną i latem, ale także zimą. Mnogość rozwiązań grilli zarówno tych budowanych jak i gotowych, ogrzewaczy ogrodowych oraz ognisk pozwala nam zaszaleć o każdej porze roku. Paleniska ogrodowe umożliwiają przygotowanie smacznych, aromatycznych posiłków oraz ogrzewają w chłodne, a nawet mroźne dni i zapewnią relaksującą atmosferę. Kominki ogrodowe są popularne nie tylko w przydomowych ogrodach czy tarasach, ale bardzo często można spotkać je przez cały rok również przy restauracjach, na rynkach większych miast czy w strefie relaksu na stokach narciarskich zimą.
Biokominek – prawo do ognia
Ogień od zawsze wzbudzał ekscytację i tworzył przyjazną atmosferę. Nic tak nie ociepli atmosfery jak blask żywego płomienia. Nie wszędzie da się zbudować kominek opalany drewnem, a w mieszkaniach jest to dość rzadkie, czy zatem oznacza to, że całkowicie musimy rezygnować z ognistych przyjemności? Otóż nie! Kominki opalane bioetanolem oferują prawdziwy, żywy płomień – nie tylko jego wizję. Dodatkowo nie wymagają ani komina, ani dużych przestrzeni – jeśli takich nie mamy. Biokominek oferuje ogień wolny. Jednak jest to też ogień wymagający pewnej dyscypliny od użytkownika.
Ogrzewanie kominkowe – kominek z płaszczem wodnym
O ile w minionych latach ludzie często stawiali na gazowe lub elektryczne metody ogrzewania, to w ostatnich miesiącach wracają do paliw stałych, najczęściej drewna. Wzrost zapotrzebowania dotyczy różnych form ogrzewania drewnem. Powrót konsumentów do ogrzewania paliwami stałymi niesie ze sobą rosnący popyt na wkłady kominkowe z płaszczem wodnym, które zapewniają kompletne ogrzewanie wody w domu. Te systemy ogrzewania ciepłej wody budzą głównie zainteresowanie właścicieli domów jednorodzinnych o minimalnych stratach ciepła.
Kominy stalowe – na komin nigdy nie jest za późno
Nie masz komina a marzysz o wieczorach spędzonych z bliskimi przy kominku, który rozjaśni Twoje wnętrze oraz będzie Twoim alternatywnym źródłem ogrzewania? Dzięki stalowym systemom kominowym jest to możliwe! Zrób to w sposób bezpieczny i bez obawy, że Twój dom straci na estetyce. Baw się kolorami! Certyfikowane kominy stalowe mogą być zamontowane na dowolnym etapie budowy nawet w zimie. Z kominami stalowymi na komin nigdy nie jest za późno.
Dlaczego wciąż warto wybrać kocioł na pellet?
Kotły na pellet od wielu lat są obecne w Europie. Pellet jest w wielu krajach traktowany jako doskonały następca oleju opałowego i gazu LPG, w sytuacjach braku dostępu do ciepła systemowego czy gazu sieciowego. Gdy ropa drożeje, popularność pelletu rośnie. Gdy cena ropy spada lub utrzymuje się na stałym poziomie, zainteresowanie wymianą instalacji na pelletową przygasa. Jednak długofalowa tendencja jest wzrostowa. Oczywiście chodzi o kotły centralnego ogrzewania, bo małe piecyki pelletowe różnego rodzaju to na całym świecie stały segment branży kominkowej.