Reklama

Świat Kominków nr 24

Zapraszamy do zapoznania się z tematyką najnowszego (lipiec 2010) wydania kwartalnika "Świat Kominków".
Świat Kominków nr 24

  

kominek Adama Mickiewicza

Wisława Szymborska o kominkach…

 Felieton Wisławy Szymborskiej, poetki, zdobywczyni Nobla, poświęcony kominkom Adama Mickiewicza.

 

kominek skandynawski

Kominek skandynawski

Kominki skandynawskie cieszą się bardzo dobrą opinią ze względu na rozwiązania techniczne, funkcjonalność i wieloletnią tradycję przemysłowego ich wytwarzania. Północ Europy musiała wytworzyć dobre wzorce dla pieców i kominków, mogące sprostać surowym zimom.

Specyfika budownictwa mieszkaniowego w Skandynawii polega przede wszystkim na jego prostocie i przewadze budynków jednorodzinnych. Popularną technologią jest szkielet drewniany. Charakterystyczna jest również kolorystyka i prostota budynków, a także wykorzystanie naturalnych materiałów budowlanych. Budownictwo Skandynawii oparte jest na – z jednej strony – wieloletniej tradycji budowania, a z drugiej – na nowoczesnych, proekologicznych rozwiązaniach.

Kominki wbrew pozorom nie są tam podstawowym źródłem ciepła, a jedynie elementem dopełniającym podstawowy system grzewczy, lub ogrzewaniem w domach weekendowych.

Natalia Przesmycka

 

kominek w stylu włoskim

Włoski styl

Rosnące koszty energii sprawiły, że Włosi zainteresowali się bardziej niż dotąd alternatywnymi paliwami, szczególnie drewnem i peletami. W samych Włoszech sprzedaje się chyba więcej piecyków na pelety niż w pozostałych krajach Europy! Kolejna zmiana to otwarcie rynków europejskich. To, co miało być na początku ledwie wspólnym rynkiem węgla i stali, stało się Unią Europejską w dzisiejszej postaci, gdzie wszelkie towary mogą płynąć w dowolnym kierunku. Otwarcie granic wewnątrz Unii spowodowało rozkwit i rozwój włoskiej branży kominkowej, wcześniej stricte rzemieślniczej, a dzisiaj już na dobre przemysłowej. Lista włoskich firm kominkowych jest niesamowicie długa, a ich możliwości praktycznie nieograniczone. Widać to najlepiej na odbywających się co 2 lata targach PROGETTO FUOCO w Weronie, które szybko awansowały do roli czołowej wystawienniczej imprezy w Europie.

Witold Hawajski

 

ogrodowy piec gliniany

Letnia przygoda z ogniem

Lato to czas przyjemności, nawet gdy spędzamy je w przydomowym ogródku. Radość ze słońca, ciepła, kwiatów, zapachu świeżo skoszonej trawy, owoców prosto z krzaka – to jedne z ogólnodostępnych, wakacyjnych uciech, w które od lat naturalnie wpisuje się smak skwierczących na ruszcie kiełbasek, zarumienionej na ogniu karkówki i dowolnie komponowanych szaszłyków. Słońce rzuca też inne światło na nasz kominek: co tam kilowaty, niech stanie w ogrodzie, wśród nas, by było miło, biesiadnie i romantycznie! Nieważne, czy umiemy gotować, jedzenie to tylko pretekst. Tak naprawdę liczy się przyjemność towarzyskiego spotkania, długich godzin spędzonych w przyjaznym gronie na wolnym, drżącym od ciepła powietrzu.

Agnieszka Krysa

 

kominek portalowy

Kominek w kadrze

Rozmowa z Carterem Bergiem, artystą fotografikiem współpracującym m.in. z firmą Ralph Lauren oraz najbardziej prestiżowymi czasopismami świata mody i architektury wnętrz – amerykańskimi edycjami Elle Decor, Verandy, Teen Voque, Town and Country, francuskimi Madame Figaro i Cote Quest, włoskim Gulliverem czy rosyjskim Elle.

 

kominek owalny z półką

Sztuka dostrzegania

Rozmowa z Martą Zionkowską, artystą fotografikiem, autorką większości zdjęć w wydawnictwie „Świat Kominków”, geografem, inżynierem budownictwa i zapaloną paralotniarką.

 

biały piec kaflowy

Piece – przyjazne ciepło

Piec znowu zaczyna być traktowany poważnie i już nie tylko jako obiekt muzealny, ale konkurent innych systemów ogrzewania domu. Czy więc ponownie otwarte zostaną kaflarnie w Velten? Niestety nie. Tak jak możemy wybierać z dziesiątek samochodów, telewizorów i komputerów w każdej grupie cenowej, tak możemy dzisiaj przebierać w systemach grzewczych i dobierać je optymalnie do naszych potrzeb i możliwości. Oprócz pieców są pompy ciepła, kolektory słoneczne, małe i duże wiatraki, kondensacyjne kotły gazowe, a wkrótce może również małe kontenerowe elektrociepłownie czy… miniaturowe elektrownie atomowe. Piece nie poddają się i również zaczynają zmieniać tak technikę, jak i wizerunek, by dopasować się do nowych wymagań.

Witold Hawajski

 

niebieski piec kaflowy

Targi KOMINKI, Poznań 26-29 IV 2010

Premierowe Targi KOMINKI w Poznaniu oraz imprezy towarzyszące, targi: INSTALACJE, WODOCIĄGI, SAWO oraz SECUREX odwiedziło 30 tysięcy osób, którzy na powierzchni 46.500 m2, mieli możliwość zapoznania się z ofertą blisko 1000 wystawców z całego świata i z 600 nowościami prezentowanymi podczas targów. W odczuciu uczestniczących w imprezie firm było to bardzo udane przedsięwzięcie. Niektórym inwestycja zwróciła się od razu, bo sprzedali w Poznaniu niemal wszystko, co przywieźli. Byli i tacy, którzy słuchając docierających pocztą pantoflową relacji, w ostatniej chwili przybyli do Poznania, by naocznie sprawdzić to, o czym tylko słyszeli. Teraz Kominki w Poznaniu już wygasły. Ale za dwa lata rozpalą się, miejmy nadzieję, ze zdwojoną siłą.

Aldona Mazurkiewicz

 

 

statuetka Płomień Roku

Płomień Roku 2009

Jak co roku robimy w redakcji podsumowanie kominkowych dokonań roku poprzedniego. Najlepsze według nas produkty, firmy, wydarzenia, honorujemy Płomieniami Roku. Staramy się być w naszych wyborach obiektywni i chyba tak jest, skoro nasze „Płomienie” są w branży pożądane i wysoko notowane. Jednak nagroda główna w każdej kategorii jest tylko jedna, a dodatkowych kilka wyróżnień to wszystko, co możemy zaoferować. Prosimy jednak pamiętać, że już sito używane przy ustalaniu nominacji jest na tyle gęste, że nawet same nominacje oznaczają uznanie. Poza tym warto wziąć pod uwagę, że za rok będzie kolejna szansa…

WH

 

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama