Styl w ogrodzie - jaki grill, kominek ogrodowy wybrać?
Zanim przejdziemy do krótkiego przeglądu ogrodowych możliwości z płomieniem w roli głównej, warto zauważyć, że zmieniły się też nasze oczekiwania. Pamiętam jeszcze czasy kiedy przydomowa przestrzeń – nie tyle była nie przemyślana, ale zdecydowanie było jej daleko do obecnie preferowanego wizerunku domu z ogrodem czy ogródkiem. Dziś ogród to przestrzeń, którą można się pochwalić i zdecydowanie Polacy polubili w nią inwestować. Trawa z rolki, system nawadniania, oryginalne drzewka, krzewy posadzone zgodnie z projektem, do tego pasujące do siebie meble wypoczynkowe i sprzęt rekreacyjny. Czy do takiego ogrodu pasowałoby tradycyjne ognisko – kawałek ziemi obłożony kamieniami wokół którego trudno zachować ład i porządek. Przecież to nie przystoi. Zatem urządzenia ogrodowe także te ogniowe muszą pasować do tej uporządkowanej przestrzeni. To dało całą do niedawna jeszcze nieobecną przestrzeń dla projektantów i firm, by proponować rozwiązania nie tylko użyteczne, bo pozwalające spędzić wieczór przy ogniu czy podgrzać zmarznięte policzki i dłonie, ale też atrakcyjne wizualnie, estetyczne, a czasami nawet dizajnerskie, by nawet nie „odpalone” stanowiły ozdobę naszej zewnętrznej przestrzeni do odpoczynku, relaksu i kontaktu z przyrodą – naszego outdoorowego SPA.
Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii KOMINKI.
Ognisko ogrodowe
Czasy biwakowania mam już za sobą, ale nadal pamiętam jak miło jest posiedzieć przy ogniu. Jednak porozrzucane kawałki drewna, a potem pogorzelisko po ognisku nie wyglądają atrakcyjnie. Ten problem rozwiązali producenci, oferując ogrodowe paleniska – ogniska. Może być ono stacjonarne, na stałe wymurowane z cegły lub złożone z elementów betonowych, które ułożone są zwykle w krąg i przykryte metalowym rusztem. Co więcej wokół mogą znaleźć się dopasowane estetycznie, a czasami i dostępne w opcji siedziska wykonane z tych samych materiałów. To rozwiązanie sprawdza się doskonale, ale nie zawsze można znaleźć doskonałe i „dożywotnie” miejsce na stacjonarne palenisko ogniskowe. Stąd też stalowe lub żeliwne konstrukcje wolno stojące, które bez problemu można przestawiać. Przyjemnością jest nie tylko przebywanie przy ogniu, tego typu konstrukcje nawet nierozpalone są ozdobą ogrodu ze względu na atrakcyjną formę oraz użyte materiały, które powinny korespondować z aranżacją ogrodu. Co więcej, ogrodowe ogniska na drewno często mogą być jednocześnie grillami. Niektóre posiadają dodatkowy ruszt, inne z kolei pozwalają przyrządzać potrawy bezpośrednio na okalającym palenisko metalowym blacie. Często palenisko postawione jest na stanowiącym element konstrukcji blacie, który umożliwia wygodne przygotowywanie posiłków na stojąco.
Gazowe ogrzewacze i ogrodowe kominki
Ogrodowe ogrzewacze i kominki gazowe popularność zyskały dzięki obecności w restauracyjnych ogródkach. Wygodna obsługa i szybkie ciepło to wyznaczniki sukcesu w obiektach użyteczności publicznej.
Gazowe propozycje ogrodowe zazwyczaj oparte są na gazie LPG, czyli z butli. W Polsce gazowe ogrzewacze przydają się głównie jesienią, kiedy wprawdzie ciągle jest słonecznie, ale temperatura nieubłaganie leci w dół. To rozwiązanie jest proste w obsłudze i pozwala przedłużyć sezon i dalej z przyjemnością posiedzieć na zewnątrz w chłodniejszy wieczór. Butla daje zaletę niezależności, więc ogrzewacze i kominki gazowe są zwykle przenośne. Mają proste, nowoczesne formy, zarówno prostopadłościenne, owalne, jak i typu parasol. Mogą być niskie i eksponować panoramiczną wizję ognia lub postawione niczym wieże do pionu, gdzie efekt wizualny będzie zdecydowanie inny. Bardzo praktyczną propozycją jest stół plus umieszczone w jego centrum palenisko. To niezwykle praktyczne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić przestrzeń i korzystać z atutów ognia – wizualnych oraz cieplnych. Co więcej zazwyczaj takie palenisko w razie potrzeby można przykryć specjalnym elementem i wówczas korzystać do woli z całej dostępnej powierzchni blatu.
Grill pelletowy
Wygoda pelletu ma swoich zwolenników. Dodatkowo jest to paliwo ekologiczne powstające z odpadów powstających przy produkcji między innymi mebli, czy jak w przypadku Barlinka drewnianych podłóg i paneli. Pellet ma jeszcze jedną zaletę – podobnie jak gaz jest sterowalny i pozwala na automatyzację procesu spalania. Zatem gdy chcemy by ogień w ogrodzie był nowoczesny, a nawet sterowany na pilota to pellet może spełnić te oczekiwania. Nawet pod względem formy pelletowe ogrzewacze wyglądają futurystycznie, przykłądem mogą być produkty marki POB czy polski produkt Brillo od Budmet Nocoń.
Biokominek ogrodowy
Nic dziwnego, że biokominki chętnie wykorzystywane są na zewnątrz. Całkowicie niezależne od infrastruktury pozwalają na obcowanie z żywym ogniem nie tylko w ogrodzie czy na tarasie, ale także na niewielkim balkonie w mieszkaniu. Różnorodny wybór propozycji zarówno jeśli chodzi o kształt, jak i gabaryty daje duży wachlarz możliwości. Wolno stojący biokominek może wędrować z wnętrza na zewnątrz i z powrotem. Może być wkomponowany w stolik kawowy, a modele wiszące bez problemu można powiesić na zewnętrznej ścianie budynku. Do wieczoru w blasku ognia będziemy potrzebować jedynie dedykowanego do tych urządzeń biopaliwa.
Wśród biokominkowych propozycji znajdziemy też produkty specjalnie stworzone do ogrodów. Upodabniając się do wolno stojących piecyków, stanowią skończoną formę architektoniczną, tradycyjną lub nowoczesną . Wiele z nich posiada przygotowanie do użytkowania komercyjnego, a więc zbiorniki paliwa o zwiększonej pojemności i dodatkowe zabezpieczenia oraz elektroniczne sterowanie dla wygody użytkownika.
Ogród to już nie tylko przestrzeń relaksu dla domowników. W sezonie wiosenno-letnim w dobrym tonie jest przyjmowanie gości w ogrodzie. Dodatkową atrakcją nie tylko dla domowników mogą być różne formy outdorowych ognistych przyjacieli. Jedni dyskretnie ogrzeją, inni zauroczą atrakcyjną wizją ognia, a jeszcze inni dostarczą frajdy pieczenia kiełbasek nad płomieniem. Możliwości jest dużo wystarczy z nich skorzystać.
Aldona Mazurkiewicz
z-ca redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków"
prowadząca portal kominki.org