Programy Ochrony Powietrza są szczególnie ważne, gdyż są to lokalne uchwały, które w większości województw wprowadzają zakazy używania kominków w tzw. dni smogowe. Konsultacje społeczne to niepowtarzalna okazja, żeby takie niekorzystne przepisy zmienić bez długiej, kosztownej i niepewnej drogi sądowej.
Więcej artykułów na temat kominków na drewno i ekologii znajdziesz w dziale EKOLOGIA I KOMINKI
Ostatnio Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził nieważność POP dla Mazowsza w zakresie zakazu eksploatacji kominków w dni smogowe (więcej na ten temat w tekście załączonym poniżej). Konsultacje do POP dla województwa świętokrzyskiego pozwalają dookreślić lub zmienić przepisy i wyrazić sprzeciw niekorzystnym dla kominków i piecyków na drewno, które zapewniają niezależność energetyczną i zużywają lokalnie pozyskiwane, dostępne oraz odnawialne paliwo - czyli drewno. Jedną z uwag odnośnie świętokrzyskiego POP-u powinno być by zakaz palenia w kominkach w tzw. dni smogowe nie dotyczył nowoczesnych wkładów kominkowych spełniających wymagania Ekoprojektu.
Dodatkowo wśród postulatów odnośnie POP, sformułowanych przez akcję Drewno Pozytywna Energia znalazły się:
- uwzględnienie w programie ochrony powietrza miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń i zastosowanie do nich odpowiednich zapisów. Chodzi o zapisy uniemożliwiające wprowadzanie ograniczeń eksploatacji takich urządzeń i zapisy umożliwiające stosowanie dotacji i wspieranie wymiany urządzeń starych na nowe miejscowe ogrzewacze spełniające wymogi ekoprojeku,
- propozycja wdrożenia „Uchwały o prawidłowym spalaniu” (https://www.facebook.com/UOPSpl) lub co najmniej wspierania edukacji o prawidłowym (bezdymnym) ogrzewaniu za pomocą paliw stałych w celu znacznie szybszej redukcji smogu oraz bezkosztowego ograniczenia ubóstwa energetycznego
Lobby antysmogowe wszelkimi sposobami stara się utrzymać wszystkie przepisy antysmogowe w obecnym kształcie, a nawet je zaostrzyć.
Dlatego warto wziąć udział w konsultacjach społecznych, które trwają do dnia 10 sierpnia 2023. Co ważne każdy może oddać głos niezależnie od miejsca zamieszkania.
Zachęcamy do wzięcia udziału w konsultacjach. Głos można zabrać za pośrednictwem strony: