Reklama

Konferencja "Nowoczesne ogrzewnictwo-transformacja paliwowa" w Brennej

W dniach 16-17 maja 2024 r. w Hotelu Kotarz Spa & Wellness w Brennej odbyła się XVII konferencja naukowo-techniczna pt. Nowoczesne ogrzewnictwo – Transformacja paliwowa. Wydarzenie organizowane przez Instytut Technologii Paliw i Energii wraz z Instytutem Energetyki i Światem Kominków, kominki.org, KOMINKI PRO już od ponad 15 lat jest najważniejszym wydarzeniem integrującym branżę wytwórców indywidualnych urządzeń grzewczych. Podczas dwudniowej konferencji wręczono nagrody PŁOMIEŃ ROKU 2024 magazynu Świat Kominków w kategoriach: Wydarzenie, Firma- Produkcja, Firma-Handel i Usługi, Zielony Płomień oraz Superpłomień. Konferencja została objęta Honorowym Patronatem: Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Przemysłu oraz Polskiej Izby Ekologii.

W trakcie konferencji poruszono następujące główne tematy dotyczące:

  • wpływu transformacji paliwowej i zmian legislacyjnych na działalność branży,
  • zapisów Uchwał Antysmogowych w kontekście wymagań dla urządzeń o mocy 0,5-1 MW,
  • nowych wymagań i zmian legislacyjnych,
  • praktycznego i wymaganego prawnie podejścia do oznaczenia wyrobów znakiem CE,
  • programów dotacyjnych i kontrolnych urządzeń grzewczych wprowadzanych na rynek,
  • nowej oferty paliw niskoemisyjnych,
  • kotłów c.o., miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń oraz biokominków.

Dzięki wysokiej frekwencji naszych przyjaciół, współpracowników i klientów konferencja stanowiła wyważone i perspektywiczne forum wymiany najnowszej wiedzy i doświadczeń praktycznych istotnych z punktu widzenia przedstawicieli branży kotlarskiej, kominkowej, zduńskiej i kominiarskiej oraz branży biomasowych i węglowych paliw stałych.

Trudno opisać wszystkie kwestie merytoryczne poruszane w trakcie konferencji, jednak należy zwrócić uwagę, że preferowaną metodą na odnalezienie się w tak dynamicznie zmieniającym się świecie, jest przede wszystkim elastyczność w dopasowaniu się do wymagań klienta, często trudnego i wymagającego. Nie jest to łatwe, ale konieczne. A biorąc to pod uwagę już dziś zapraszamy do przeglądania strony internetowej Instytutu Technologii Paliw i Energii (ITPE) oraz profilu Instytutu na facebooku.

konferencja nowoczesne ogrzewnictwo- transformacja paliwowa brenna 2024

 

Rzeczywistość, w której przyszło nam żyć i pracować jest bardzo dynamiczna i nieprzewidywalna, jednak mamy nadzieję, że za rok zaprosimy Państwa na XVIII już edycję naszej konferencji, gdzie jak zawsze dołożymy wszelkich starań, by bezpośrednio lub pośrednio wspierać Państwa działania i wykonywane prace. Dziękujemy Wszystkim za udział i zapraszamy za rok.

Katarzyna Matuszek, 

Instytut Technologii Paliw i Energii, Zakład Ochrony Powietrza


 Aldona Mazurkiewicz, z-ca redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków":

XVII konferencja naukowo-techniczna pt. Nowoczesne ogrzewnictwo – Transformacja paliwowa w Brennej poruszyła wiele ważnych dla branży systemów grzewczych - szczególnie tych na biomasę: kotłów i kominków zagadnień. Szczególnie intersujące były dyskusje dzięki zaproszeniu do nich osób reprezentujących różne środowiska. Pierwsza dyskusja, którą prowadził Sławomir Stelmach z ITPE dotyczyła zagadnień związanych z aktualną sytuacją i perspektywami ogrzewania w indywidualnych domach w Polsce, sytuacji ogrzewania biomasowego i programu "Czyste Powietrze". Uczestniczyli w niej: Aleksander Sobolewski dyrektor Instytut Technologii Paliw i Energii, Dariusz Marciniak - wydawca magazynu Świat Kominków, Aleksandra Jurkowska - wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE (IGUOZE), Piotr Łyczko z Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Piotr Zacharski z Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy. Kolejna dyskusja prowadzona przez dr Jolantę Telengę- Kopyczyńską (ITPE) dotyczyła między innymi uchwał antysmogowych w tym między innymi problemów interpretacyjnych oraz praktycznych w związku z zapisami uchwał. W dyskusji uczestniczyli Miłosz Jakubowski prawnik reprezentujący Fundację Frank&Bold, Piotr Zacharski z Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy, Krzysztof Woźniak reprezentujący kampanię Drewno-Pozytywna Energia oraz Artur Zając z Instytutu Energetyki w Łodzi. Takie dyskusje naukowców, przedstawicieli firm, władz i środowisk społecznych pozwalają na szerszy obraz i umożliwiają poznanie różnych argumentów i spojrzenia na problemy z różnych perspektyw. Co jest niezwykle cenne w perspektywie poszukiwania rozwiązań dla sektora ogrzewania budynków indywidualnych i transformacji paliwowej. Ogrzewanie indywidualne w przyszłości to z pewnością wyzwanie na które nie ma jednego "złotego" rozwiązania. Żaden z systemów grzewczych nie jest idealny w każdej sytuacji i dla każdego domu - czego przykładem mogą być problemy z niespełniającymi standardów pompami ciepła sprowadzanymi z Azji. Środowiska producentów stale też udoskonalają swoje urządzenia, w tym kotły na biomasę, których dotyczyło też wiele zagadnień podczas konferencji. Wprowadzane nowe dyrektywy czy nowe normy - o których mówiono podczas konferencji - są kolejnymi wyzwaniami dla producentów, ale też sprawiają, że urządzenia grzewcze są na coraz wyższym poziomie i są coraz bardziej przyjazne dla środowiska. 

Z kolei podczas wieczornej części wydarzenia - 16 maja, obecni mogli bliżej poznać branżę kominkową: firmy, produkty oraz ważne wydarzenia, gdyż redakcja naszego magazynu przyznała nagrody Płomień Roku 2024.  Tegoroczne rozdanie nagród podzieliliśmy na kilka terminów i lokalizacji. 

 

rozdanie nagród Płomień Roku 2024 w Brennej

W Brennej wręczyliśmy nagrody Płomień Roku 2024 w kategoriach:

🔥 Firma-Produkcja, laureatami zostali: Defro, Hoxter, Unico.

🔥Firma-Handel i Usługi, laureatami zostali: Wentor, Węgier Glass, Parkanex.

🔥Zielony Płomień, laureatami zostali: Jøtul za serię piecyków na drewno F 170 Zensoric, Cebud za serię Piecowych Palenisk Akumulacyjnych (PPA) na gaz drzewny generowany z pelletu, Kaufmann Keramik za system ceramicznych elementów akumulacji energii elektrycznej QNtiles.

🔥Wydarzenie, laureatami zostali: targi WORLD OF FIREPLACES, targi Warsaw Home&Contract oraz Krajowy Kongres Rzemiosła Zduńskiego zorganizowany przez Małopolski Cech Zdunów i Zawodów Pokrewnych.

🔥 Przyznaliśmy też Superpłomień, czyli nagrodę za całokształt i ponadprzeciętny wpływ na rozwój branży kominkowej. Superpłomień otrzymała kampania Drewno - Pozytywna Energia. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i nominowanym!


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama