Ogień 3D. Uczta dla oczu
Kominek trójstronny przyniósł estetyczną rewolucję kominkową. Jest to atrakcyjna, bardziej przestrzenna wizja ognia. Forma umożliwiająca obserwację płomieni z różnych perspektyw. Także atrakcyjność oraz możliwości brył kominkowych, które na bazie trójstronnie przeszklonego paleniska mogą powstać. Urządzenie to, przez sam fakt posiadania potrójnie przeszklonej szyby plasuje się w segmencie premium.
Usiądź przy kominku!
Dodanie do kominka bądź pieca ławy, siedziska czy podestu do siedzenia, niezaprzeczalnie zwiększa funkcjonalność urządzenia. Tego typu rozwiązania łączą tradycję z nowoczesnością. Aktualnie spotykamy je w indywidualnych realizacjach, ale też w gotowych zestawach kominkowych, które obejmują palenisko plus zabudowę, właśnie z siedziskiem.
Piecyk na drewno czy pellet?
Na rynku jest dostępnych wiele modeli piecyków opalanych drewnem. Będą to żeliwne i stalowe modele z wieloletnim stażem, uzdatnione, aby spełniały Ekoprojekt, jak i zupełnie nowe. Piecyki pelletowe dostępne są też w dużej ilości rozwiązań technicznych i estetycznych. Są piecyki tanie i drogie, nawet elitarne. W obu przypadkach można wybierać spośród produktów zagranicznych, jak i całkiem dobrych krajowych. Zatem piecyk zasilany którym paliwem wybrać?
Piec + piekarnik. Ciepło i mała gastronomia w jednym
Jakiś czas temu na rynku pojawiły się piecyki wolno stojące, które przygotowane są do roli gastronomicznej. Występują modele piecyków z piekarnikiem proste i te bardziej wyrafinowane. Można w nich obrać za priorytet gotowanie albo ogrzewanie, lecz raczej nie można w nich palić tak, aby tylko gotowały. Piecyk z piekarnikiem może być zasilany drewnem, brykietem drzewnym, pelletem. Występują też wersje dwupaliwowe.
Piec kaflowy - reaktywacja
Kiedy warto stary piec kaflowy ratować? Z pewnością piece kaflowe o wysokich walorach historycznych, unikalnych wzorach kafli, dobrze zachowane albo związane z emocjonalnymi pobudkami inwestora warto doprowadzić do świetności . Rekonstrukcja pieca, renowacja kafli czy tworzenie replik zniszczonych kafli to nie tylko kosztowny, ale i czasochłonny proces.
Grill ogrodowy. Stacjonarny czy mobilny?
Grille i wszelkiego rodzaju kulinarne urządzenia ogrodowe cieszą się w naszym kraju dużą popularnością. Asortyment grilli jest niezwykle szeroki. Grille możemy podzielić na urządzenia wymurowane (stacjonarne) oraz na urządzenie „mobilne”, czyli takie, które jesteśmy w stanie przestawić w różne miejsca. Przy podjęciu decyzji, w jaki rodzaj grilla zainwestować, warto zadać sobie pytanie, jak często korzystamy i będziemy korzystać z urządzenia? To może znacznie ułatwić wybór.
Relaks w ogrodzie. Ogniska, ogrzewacze, balie.
Wachlarz urządzeń oferujących żywy ogień w ogrodzie jest naprawdę duży. Oprócz ognisk, na rynku znajdziemy też biokominki, kominki zewnętrzne na drewno, ogrzewacze na pellet czy też – najmniej absorbujące – ogrzewacze gazowe. Wybór zależy od tego, czego dokładnie szukamy w naszym ogrodowym relaksie, czy stawiamy na wygodę obsługi, unikalną formę, a może na bardziej atrakcyjną wizję ognia?
Płomień roku 2024 nagrodzeni
Przedstawiamy Laureatów nagrody Płomień Roku 2024 przyznawanej przez magazyn „Świat Kominków” dla najlepszych firm produkcyjnych i handlowych oraz produktów ocenianych pod kątem estetyki, techniki, zastosowanych proekologicznych technologii. Przedstawiamy też zwycięzców najciekawszych wydarzeń dotyczących branży kominkowej oraz najciekawsze realizacje kominkowe, piecowe, kuchenne i ogrodowe wykonane przez firmy wykonawcze w Polsce w 2023 roku. Nagrody zostały przyznane również w nowych Kategoriach – ZIELONA ENERGIA I OSOBOWOŚĆ.
Kominek inteligentny. Tradycja i nowoczesność
Na rynku funkcjonują od dłuższego czasu sterowniki kominków, które oprócz przejęcia na siebie kwestii pełnej regulacji procesu palenia – zapewniają również współpracę kominków z rozbudowanymi układami grzewczymi. Kominek inteligentny może być częścią większego systemu ogrzewania w domu, co zwiększa jego funkcjonalność. Może załączyć pompę centralnego ogrzewania, przygotować ciepłą wodę użytkową, wyłączyć główne źródło ciepła gdy kominek przejmuje funkcje grzewcze.
Kuchenka ze sklepu czy od zduna?
Kuchnia od zduna czy gotowa „angielka”? Obok zdecydowanego wzrostu zapotrzebowania na wyroby gotowe, mamy też do czynienia z rosnącym rynkiem produktów premium. Robocizna jest coraz droższa, a asortyment gotowych wyrobów coraz szerszy. Jeśli tylko mamy w domu takie możliwości, to – czy w wersji fabrycznej, czy zduńskiej – warto kuchenkę na drewno mieć. Dla energetycznego bezpieczeństwa i wyjątkowego smaku przygotowanych na drewnie posiłków.
Kominek zimny/ciepły. Co wybrać?
Gdy w obudowie kominka pojawiły się już nie tylko nasady, ale wręcz całe systemy kanałów spalinowo-akumulacyjnych, coraz częściej uzupełnione o sterowanie elektroniczne, kominek zbliżył się do pieca niemal maksymalnie. Różni te rozwiązania jeszcze sposób palenia, częstsze podrzucanie opału w kominku i palenie raz na wiele godzin (zwykle od 12 do 24) w palenisku piecowym.
Złóż swój gorący zestaw. Pompa ciepła + kominek
Coraz częściej mówi się więc o rozwiązaniach hybrydowych, które łączą pompę ciepła z innymi urządzeniami grzewczymi. Jest wiele możliwości, ale my oczywiście polecamy uzupełnienie dobrej jakości pompy ciepła kominkiem, piecykiem lub piecem na drewno czy pellety. Ekologiczna pompa na prąd, który jest coraz bardziej ekologiczny, bo rośnie udział wiatru i słońca w produkcji prądu w Polsce. Do tego kominek, czyli ekologiczne ogrzewanie na odnawialne paliwo.
Czym się kierować przy wyborze kotła na pellet?
Rynek kotłów na pellet oferuje szeroką gamę urządzeń, co pozwala na znalezienie idealnego rozwiązania w zależności od indywidualnych potrzeb i kryteriów. Bez względu na to, jakimi kierujesz się priorytetami – czy jest to maksymalna efektywność, łatwość obsługi, niski koszt eksploatacji, czy mała kotłownia – z pewnością znajdziesz kocioł, który spełni Twoje oczekiwania.