Reklama

Ogrodowy grill – stacjonarny czy mobilny?

Grillowanie było znane od prehistorycznych czasów, gdy człowiek nie wynalazł jeszcze naczyń żaroodpornych, nie znał też innych metod przetwarzania żywności. Opiekanie mięsa nad ogniem było podstawową i pierwszą metodą przygotowywania pokarmów. Grille i wszelkiego rodzaju kulinarne urządzenia ogrodowe cieszą się w naszym kraju dużą popularnością. Widząc duże zainteresowanie grillami i ich akcesoriami, wiele firm kominkowych zaczęło wprowadzać je do swojej oferty. Od preferencji i funduszy zależy, jakie urządzenie do ogrodu wybierzemy, a wybierać mamy z czego, gdyż asortyment grilli jest niezwykle szeroki i coraz bardziej atrakcyjny pod względem designu. Grille możemy podzielić na urządzenia wymurowane (stacjonarne) oraz na urządzenie „mobilne”, czyli takie, które jesteśmy w stanie przestawić w różne miejsca. Na co się zdecydować?
ceramiczny grill ogrodowy
Grill Monolith, model Classic PRO 2.0

Grill przenośny/mobilny 

Przy podjęciu decyzji, w jaki rodzaj grilla zainwestować, warto zadać sobie pytanie, jak często korzystamy i będziemy korzystać z urządzenia? To może znacznie ułatwić odpowiedni wybór. W przypadku gdy z grilla będziemy korzystać przy okazji rodzinnych imprez, sporadycznych spotkań ze znajomymi, więc średnio od kilku do kilkunastu dni w sezonie letnim, to najlepszym wyborem będzie urządzenie mobilne. Takie urządzenia najczęściej mają kółka, dlatego bardzo łatwo i wygodnie można przewieźć je w dowolne miejsce. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt wiele miejsca przed swoim domem czy na działce. Niektóre grille mobilne są tak niewielkie, że bez problemu można je zabrać na wycieczkę. Natomiast te większe mogą być bardziej rozbudowane, a swoimi funkcjami mogą odpowiadać stacjonarnej kuchni ogrodowej. 

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale GRILLE I OGIEŃ W OGRODZIE.

grill mobilny gazowy, grill mały kolorowy
Grille mobilne. Na górze po lewej stronie grill stołowy na węgiel Lotusgrill/Fide , model Mini, po prawej stronie  grill węglowy Weber, model Kettle Plus. Na dole po lewej stronie grill gazowy FIde, model City Gas, po prawej grill węglowy Weber, model Smokey Joe .

Stalowe grille mobilne stanowią najszerszą grupę gotowych palenisk. W tym segmencie znajdziemy urządzenia o przeróżnych kształtach, wielkości i dizajnie. Grille mogą być zasilane różnymi paliwami, jak drewno, węgiel drzewny czy pellet. Od kilku lat widać też duże zainteresowanie grillami gazowymi i elektrycznymi. Mają one wiele zalet, gdyż są łatwe i szybkie w obsłudze. To urządzenia, które są natychmiast gotowe do użycia, a dzięki kontroli procesu pieczenia pozwalają na utrzymanie równomiernej i pożądanej temperatury, co niezwykle ułatwia grillowanie. Myślę, że nikt nie będzie miał problemów z obsługą takiego grilla. 

 

Grill murowany stacjonarny

Jeśli planujemy korzystać z grilla znacznie częściej niż kilkanaście dni w roku, to warto pomyśleć o urządzeniach bardziej rozbudowanych, czyli grillach stacjonarnych. Mowa tu o grillach prefabrykowanych wykonanych z gotowych betonowych elementów. Grille prefabrykowane dostępne są w różnych kształtach i kolorach, mogą być proste lub bardziej rozbudowane, uzupełnione o dodatkowe funkcjonalne elementy. Grille te są ruchome, jednak z uwagi na ich dużą wagę nie ma możliwości ich przesunięcia, dlatego jest to rozwiązanie dla osób, które mają odpowiednie miejsce w swoim ogrodzie. Takie grille są produktami, które można znaleźć w bardzo różnych wariantach cenowych. Wszystko zależy od ich wyposażenia, wielkości, marki czy dodatkowych elementów. 
 

Grill murowany. grill stacjonarny
Grille stacjonarne. Po lewej stronie Betmar, model K1. Po prawej stronie Styrobód Górno, model Tanatos K12

Grille prefabrykowane mogą być one wyposażone w różnej ilości oraz wielkości blaty i półki do przygotowywania potraw czy też w schowki ułatwiające przechowywanie paliwa i akcesoriów niezbędnych przy grillowaniu. Jedną z zalet grilla stacjonarnego jest fakt, że takie grille są wyposażone w kominowy odpływ powietrza, mają duży ruszt i palenisko oraz dość miejsca na popiół. Osoby, które lubią niebanalny wygląd urządzeń, powinny zwrócić uwagę na grille meksykańskie. Urządzenia te łączą tradycyjną formę kominka ogrodowego lub pieca chlebowego z nowoczesną stylistyką. Dzięki wyraźnie geometrycznym formom, wpisują się w nowe trendy w architekturze domów jednorodzinnych, co ułatwia wkomponowanie grilla stacjonarnego w aranżację całego otoczenia. 

 

Grill prefabrykowany
Na górze po lewej stronie grill Palazetti, model Saint Vincent , po prawej stronie Brunner, piec chlebowy Grannus. Na dole po lewej stronie MCZ, model Modular , po prawej stronie Kaufmann Grill, model T-Bone. 

Decydując się na grill stacjonarny, warto się zastanowić, czy koszt takiego przedsięwzięcia nie przekracza finansowo naszych możliwości i czy nie lepiej rozważyć zakup mniejszego, mobilnego urządzenia. Dlaczego? A to dlatego, że przeniesienie takiego grilla jest niemożliwe, dlatego warto dobrze się zastanowić nad miejscem, w którym ma zostać wybudowany. Konieczne jest zadaszenie takiego grilla, ponieważ bez niego ulega zniszczeniu pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych. Jeśli w przyszłości planujemy wybudowanie garażu, drewutni lub jakiejkolwiek innej konstrukcji, to należy tak ustalić miejsce wymurowania grilla, aby nie kolidowało z postawieniem planowanego obiektu. W takim przypadku można zaplanować w ogrodzie „strefy”, np. jedzenia, relaksu, aktywności fizycznej, aby dym unoszący się z grilla nie przeszkadzał podczas odpoczynku czy aktywności na świeżym powietrzu. 

 

Rozbudowany grill w kuchni ogrodowej 

Grill stacjonarny może być elementem kuchni ogrodowej. Zazwyczaj takie kompleksy wśród wielu sprzętów posiadają w sobie grill. Jest to kosztowna, ale bardzo wygodna opcja, ze względu na bliskie towarzystwo innych urządzeń, dzięki którym możemy przygotować ucztę z wielu różnorodnych dań, np. grillowane warzywa w towarzystwie wędzonej ryby, która została wykonana w wędzarni, z chrupiącym pieczywem, które właśnie wyjęto z pieca chlebowego. Z grilla znajdującego się w kuchni ogrodowej można niezależnie od pogody korzystać cały rok, ponieważ zazwyczaj takie kompleksy są zadaszone. Dlatego dla największych fanów grillowania wybudowany grill czy grill będący elementem kuchni ogrodowej, to prawdziwy rarytas. 

Kuchnie ogrodowe. Grill w kuchni ogrodowej
Grille w kuchniach ogrodowych wybudowane przez zdunów. Na górze po lewej stronie kuchnia ogrodowa wykonana przez Akom Marek Latoś, po prawej stronie kuchnia ogrodowa wykonana przez Ciepełko. Na dole po lewej stronie kuchnia na tarasie wykonana przez Henryk Król, po prawej stronie kuchnia ogrodowa 4M- Tech Damian Domińczak. 

Kuchnia ogrodowa to poważna i kosztowna inwestycja, tym bardziej warto powierzyć jej budowę doświadczonemu zdunowi. Fachowiec będzie w stanie wybrać odpowiedni urządzenie do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Odpowiedni projekt sprawi, że kuchnia ogrodowa będzie funkcjonalna i nie spowoduje tzw. konfliktu połączeń, mowa tu o doprowadzeniu wody, kanalizacji, prądu czy odprowadzeniu spalin. Zdun również pomoże nam wybrać odpowiednie materiały wykończeniowe, tak aby całość była estetyczna i spójna z naszym ogrodem. 

Grille, które są elementem kuchni ogrodowej, są dobrym rozwiązaniem dla dużych rodzin, bo jednorazowo jesteśmy w stanie przygotować posiłek dla wszystkich. W przypadku grilli klasycznych – stacjonarnych, ilość jedzenia, która znajdzie się na nim, jest zwykle mniejsza ze względu na wielkość rusztu, który w grillach stacjonarnych jest znacznie większy, niż np. w klasycznym grillu węglowym. Minusem, który można wskazać w wybudowanych grillach, jest brak pokrywy, dzięki której możemy kontrolować temperaturę przyrządzanego jedzenia, jak jest np. w przypadku grilli gazowych, w których mamy zamontowany termometr. 
 

Higiena grillowania 

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na zakup grilla mobilnego, czy wybudowanie stacjonarnego, w żadnym wypadku nie możemy zapomnieć o higienie grillowania. Po każdej grillowej uczcie należy zmyć z rusztu tłuszcz, który na nim osiadł. Przypalony tłuszcz to nic dobrego, więc jeśli tego nie zrobimy, istnieje możliwość przedostania się szkodliwych substancji do jedzenia podczas następnego grillowania!

Patrycja Szymbor 

Czytaj najnowszy numer magazynu Świat Kominków online: 

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama