Reklama

Magazyn Świat Kominków nr 3/2024 - poznajcie tematykę numeru

Z przyjemnością przedstawiamy kolejny - 76 numer magazynu "Świat Kominków". W najnowszym numerze przeczytacie m.in o kominkach dwustronnych, o kaflach czyli o modzie, która nie przemija, przeczytacie też jaki kominek kupić za 5-10-15 tys. zł, oraz o różnicach pomiędzy piecem chlebowym wykonanym przez zduna, a produktem gotowym. O tym ile kominów powinien mieć dom, również dowiecie się z najnowszego numeru magazynu Świat Kominków, przedstawimy też urządzenia grzewcze z listy ZUM, oraz wiele więcej ciekawych artykułów.
Magazyn Świat Kominków nr 3/2024 - poznajcie tematykę numeru

Kominki dwustronne

biokominek dwustronny
Biokominek Kratki, June

 

Dużym atutem dwustronnego kominka jest wizja ognia na przestrzał i możliwość stworzenia dwóch niezależnych aranżacji kominkowych. Takie kominki stanowią efektowną ozdobę i są rozwiązaniem doskonale odnajdującym się w przestrzeniach domów o otwartym planie.

 

Jaki kominek za 5 – 10 – 15 tys. zł?

Piecyk Invicta, Remilly 

 

Do 5 tys. zł można wybrać prosty biokominek, kominek elektryczny oraz wolno stojący piecyk na drewno. Myśląc o kominku z wkładem 5.000 złotych to zbyt mało bo pozwala co najwyżej na zakup kominkowego wkładu, a to jest jeszcze odległe od kominka. Dopiero w budżecie do 10 tys. złotych można jakiś kominek zaproponować, natomiast budżet do 15 tys. złotych pozwala na pełniejsze skorzystanie z kominkowego bogactwa, ale na tym nie koniec.

 

Kominek w małym domu

piecyk w małym domu
Piecyk Charnwood, model C- Four

 

W domach mini do 35 m2 najlepiej z rozwiązań kominkowych sprawdzą się piecyki wolnostojące w dwukrotnie większych domach można pokusić się już o kompaktowy, modularny kominek, dopiero przy domach o powierzchni około 100m2 można myśleć o małym kominku lub niezbyt rozbudowanym piecu kaflowym. 

 

Kominek z prądem

kominek elektryczny
Kominek elektryczny Aflamo, model Majestic 

 

W obecnych czasach kominki zasilane z gniazdka to nie żadne gorsze rozwiązanie, tylko kolejne w różnorodnej kominkowej ofercie. Są niemal bezobsługowe. Ich pracą można zarządzać przy pomocy pilota lub dedykowanej aplikacji i pozwalają oddzielić wizję ognia od ogrzewania wykorzystując przy tym do wizualizacji ognia różne technologie jak ekrany LCD, podświetlenie pary wodnej czy hologram. 

 

Retro Design + High Tech 

 

piecyk żeliwny
Piecyk żeliwny Kratki, K11

Są firmy kominkowe, których historia zaczęła się już w połowie XIX wieku i mają dużo modeli piecyków z bardzo długim stażem. Niektóre z nich wciąż mają w ofercie technicznie nowoczesne modele, „identyczne” z tymi sprzed lat. Z zewnątrz wyglądają jak zabytki, ale w środku mają technikę spełniającą Ekoprojekt. Styl retro w piecykach to nie tylko modele z dużym stażem, ale też nowe produkty inspirowane tą stylistyką. 

 

Aranżacja przestrzeni wokół piecyka

piecyk na drewno
Żeliwny piecyk na drewno Charnwood, Island I

Aranżacja miejsca wokół piecyka to inwestycja w bezpieczeństwo, komfort oraz estetykę wnętrza. Piecyk można umieścić we wnęce portalu, oprawić ścianę płytkami ceramicznymi a podłogę zabezpieczyć szklaną czy metalową płytą. By wyeksponować piecyk można też postawić na kolorowy komin lub wybrać bryłę wzbogaconą o siedziska czy półki.

 

Kafle – moda, która nie przemija 

 

piec kaflowy
Piec kaflowy, realizacja Madar 

 

Różnorodne, dostępne w wielu kolorach, fakturach i kształtach. Mogą być finezyjnie zdobione lub gładkie. Zachwycają nie tylko zewnętrzną formą, ale też mogą pochwalić się niezwykłymi właściwościami. Dzięki zdolności akumulacji zatrzymują ciepło na dłużej. To tylko kilka argumentów, które przemawiają za wykorzystaniem kafli przy budowie pieców, kominków czy kuchni na drewno.

 

Piec chlebowy gotowy vs od zduna

piec chlebowy
Piec chlebowy Alfa Pizza

Kiedy warto zdecydować się na postawienie pieca chlebowego w ogrodzie, który zostanie wybudowany przez zduna, a w jakim przypadku postawić na gotowy produkt?

 

Piecyk plus… może więcej

 

Piecyk Ravelli, Elettra

Piecyki wolno stojące obecne były niemal od zawsze, ale dopiero od niedawna zdobywają w Polsce należną im pozycję i są postrzegane głównie jako proste stalowe lub żeliwne miejscowe ogrzewacze. I chociaż faktycznie większość piecyków taka właśnie jest, udowodnimy, że również nabywca piecyka może liczyć na różne dodatki, które sprawią, że piecyk będzie mógł więcej.

 

Co wybrać? Kocioł czy piecyk na pellet?

kocioł na pellet
Kocioł na pellet Kepo/ Wentor, Comfort 

Kotły pelletowe i piecyki na pellet z płaszczem wodnym to modele cieszące się ciągle rosnącą popularnością. Należą one aktualnie do jednych z tańszych sposobów ogrzewania domu. Oba te produkty służą do ogrzewania domów lub mieszkań w systemie centralnego ogrzewania. Który zatem z nich wybrać? 

 

Ile kominów powinien mieć dom?

komin, system kominowy
System kominowy Henitom 

W przypadku projektowania domu dobrze jest przewidzieć minimum dwa kominy. Chociaż standard ten nie obowiązuje jeszcze w całej Europie to dobrym przykładem jest Austria, gdzie w każdym domu projektuje się dwa kominy, dzięki czemu w przypadku zmiennych warunków np. pogodowych, dom ma zagwarantowane zasilanie w ciepło.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama