Reklama

Piecyki retro z nowoczesną techniką

Nowoczesna technika zapakowana w tradycyjne kształty. To połączenie jest popularne i w motoryzacji, i w sprzęcie AGD, i w wielu innych dziedzinach życia. Producenci wspólnie z projektantami proponują przede wszystkim powiązanie nowoczesnego wzornictwa z techniką, więc często zestaw teoretycznie przegrany staje się nie tylko uzupełnieniem oferty, ale w „starym” opakowaniu nowoczesna technika wygrywa! Czy ta tendencja dotyczy również kominków? Chyba tak.
Sergio Leoni/Wentor, Liberty

Nowoczesność w technologii – warunek efektywności piecyków na drewno w stylu retro

Rosnące wymagania ekologiczne zmuszają producentów do pracy nad nowymi, bardziej ekologicznymi rozwiązaniami. Tak się dzieje w samochodach, gdzie wszyscy muszą stawiać czoła kolejnemu EURO. Tak jest w sprzęcie AGD, gdzie pralka proponowana w roku 2024 musi spełniać standard energetyczny A, bo B ma niewielkie szanse, a D nikt już nie kupi.  Gdy w roku 2015 Parlament Europejski zatwierdził dyrektywę 2009/125 /WE, czyli tzw. Ekoprojekt, producenci byli przerażeni. Jednak dostali kilka lat, aby się do tych wymogów dostosować, i wielu z nich (również polskie firmy) zaoferowały Ekodesign ready wkłady i piecyki na długo przed 1 stycznia 2022 roku. Od tej daty wszystkie sprzedawane na terenie Unii Europejskiej urządzenia MUSZĄ Ekoprojekt spełniać. Z rynku zostały wycofane modele, które słabo się sprzedawały. Zniknęły też modele, których po prostu nie dało się z różnych – technicznych, technologicznych czy... finansowych – przyczyn przystosować do wymagań Ekoprojektu. 

I co? Czy rynek kominkowy opustoszał? Wcale nie, a mam wrażenie, że w polskich salonach kominkowych nigdy dotąd tak wielkiego wyboru nie było. Teraz tylko grupa wyjątkowo wroga kominkom możpiecyk, piecyk żeliwny, piecyk kaflowy e wrzucać kłamliwe informacje o „trujących” kominkach, bo kominki obecnie oferowane, nawet jeśli „staro” wyglądają, mają wysoką efektywność i niską emisję. 

piecyk koza retro i vintage
Po lewej stronie na górze piecyk HWAM/Wentor, Classic4, po prawej stronie piecyk Charnwood, Island II. Na dole po lewej stronie piecyk Jøtul, F 100 ECO.2 LL, po prawej stronie piecyk La Nordica, Emiliana.

 

Moda na retro piecyki na drewno trwa

Były czasy, gdy w firmach rządzili projektanci, a księgowi tylko podliczali to, co wynikało z ich pomysłów. Teraz rządzą księgowi, a projektanci mają zmieścić się w narzucanych przez nich kosztach. Na dodatek wspomniane wyżej wymagania ekologiczne sprawiają, że nie tylko więcej pieniędzy, ale i więcej czasu trzeba poświęcić na wdrożenie każdego kolejnego produktu. Teraz droga kominka od pomysłu do klienta trwa wiele miesięcy. Dobrze zatem jest, gdy firma posiada coś, na czym choć trochę może zaoszczędzić lub przyspieszyć. Są firmy kominkowe, których historia zaczęła się już w połowie XIX wieku i mają dużo modeli piecyków z bardzo długim stażem. Jøtul, Morso, Haas & Sohn, Supra czy Godin wciąż mają w ofercie technicznie nowoczesne modele, „identyczne” z tymi sprzed lat. Z zewnątrz wyglądają jak zabytki, ale w środku mają technikę spełniającą Ekoprojekt.

 

Piecyki w stylu retro  - powrót do przeszłości w nowoczesnym wydaniu. 

W latach 70-tych i 80-tych XX wieku, w czasach wielkiego kryzysu paliwowego, powstało wiele firm kominkowych, bo kominki na drewno, a głównie piecyki postrzegane były jako koło ratunkowe na wysokie ceny ropy. Koniec lat osiemdziesiątych to również początek piecyków na granulowane odpady drzewne – pellet. Lata mijają i w związku z tym, że za zabytki zwykle uchodzą przedmioty, które mają ponad 50 lat, okazuje się, że do tej grupy kwalifikują się już meble, sprzęt AGD i RTV, jak również… piecyki z lat 70-tych. 

Firmy kominkowe, nie tak leciwe, jak wspomniana wyżej grupa, ale już w wieku „dojrzałym”, podążając za modą na „starocie”, również proponują wiele modeli nowoczesnych technicznie, ale utrzymanych w stylu vintage. Wzornictwo lat 70-tych jest jednak inne, niż weteranów sprzed I wojny światowej, lżejsze, minimalistyczne... Nie bez wpływu jest tutaj również inna technologia produkcji – dawniej korpusy pieców były wyłącznie odlewane z żeliwa, a lata 70-te i 80-te to okres panowania modeli spawanych ze stali. Co jest lepsze? Co kto lubi, bo chociaż żeliwo wydaje się być materiałem „na wieki”, to spotyka się w doskonałym stanie całkiem dojrzałe wiekiem piecyki stalowe. A więc wybierając piecyk retro czy vintage, wybierajmy to, co się nam podoba.

koza w stylu retro, retro piecyk na drewno
Na górze po lewej stronie piecyk Kratki, K11, po prawej stronie Leda, Aruba. Na dole po lewej stronie piecyk Godin, Petit Godin, po prawej stronie piecyk Morsø, 2B Standard.

 

Piecyki kominkowe w stylu retro - zachować tradycję, czy postawić na nowoczesność? Jaki piecyk w stylu retro wybrać?

Długo po fali „kryzysowej”, a nawet już w XXI wieku powstało wiele firm kominkowych. Jedne zakładane były przez pasjonatów, inne przez chętnych na zarabianie pieniędzy na modnych wciąż kominkach. W jeszcze innych przypadkach producenci innych urządzeń grzewczych (np. kotłów) poszerzali ofertę o coś, co im technicznie i wizerunkowo bliskie. Aby sprostać oczekiwaniom części klientów na „stare” wzornictwo, muszą oni polegać na talencie projektantów, którzy w swoich rozwiązaniach starają się naśladować „weteranów” kominkowego rynku. Czasami to naśladownictwo wychodzi doskonale, czasami średnio, a niekiedy... nie wychodzi zupełnie. Proszę spojrzeć na samochodową branżę, gdzie jest kilka całkiem udanych nawiązań do tradycji, ale mimo wielkich oczekiwań i pieniędzy nie wyszedł zupełnie np. następca „garbusa”. Podobnie jest z piecykami, gdzie bardzo często mimo pozornie zachowanego stylu retro, „czegoś” jednak brakuje.

piec, piec kaflowy
Piec Sergio Leoni/ Wentor, Castellana.

 

Jaki piecyk kominkowy kupić?

Przede wszystkim taki, który spełnia wymogi Ekoprojektu. Warto mieć efektywny i „czysty” piecyk dla siebie i dla środowiska. Anglicy, którzy mimo wyjścia z UE nadal powołują się na Ekoprojekt, mają nawet dwa dodatkowe kryteria dla piecyków o większej niż wymagana efektywności oraz zmniejszonej o minimum 1/3 emisji pyłów. Świat Kominków kiedyś również promował takie „zielone” kominki, ale formalnie obowiązuje Ekoprojekt, i już. Warto także skorzystać z oferty producentów piecyków z tradycjami. Oni po prostu znają się na rzeczy zarówno pod względem techniki, jak i wzornictwa. Wiele z ich piecyków to już klasyka techniki grzewczej.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie zdecydujemy się na zakup nowoczesnego piecyka retro czy vintage znanych marek, to chociaż kupmy jakieś ładne..., bo będziemy na niego codziennie patrzyli i często spędzali przy nim jesienny, zimowy i wiosenny czas. Pamiętajmy o tym, że przecież zakup piecyka to inwestycja na wiele lat.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama