Takie biokominki to urządzenia o wyższym poziomie bezpieczeństwa, w których paliwo uzupełnia się specjalną pompką do zbiornika. Jednak ze względu na ich wysokie zaawansowanie techniczne, są to też urządzenia bardzo kosztowne. W naszych zasadach skupiamy się na rozwiązaniach popularnych. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy wyborze biopaleniska i jak je używać, tak aby z przyjemnością i bez niebezpiecznych przygód cieszyć się żywym ogniem biokominka.
Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii BIOKOMINKI I KOMINKI ELEKTRYCZNE.
Jak rozpalić w biokominku, kiedy można dolewać paliwa do biokominka i jak prawidłowo używać biokominka?
Wybierz palenisko bezpieczne, sprawdzonego producenta, wyposażone w system zabezpieczający przed wylaniem paliwa – najczęściej stosowane jest wypełnienie paleniska absorbującymi płyn włóknami ceramicznymi, które pochłaniają biopaliwo (bioetanol), zapobiegając jego rozlaniu.
Zapoznaj się z instrukcją obsługi i zaleceniami producenta. Znajdziesz tam między innymi informację o tym, do jakiej wysokości możesz napełnić biopalenisko paliwem; zwykle jest to ¾ wysokości pojemnika.
Decydując się na zabudowę biopaleniska, pamiętaj o zachowaniu bezpiecznej odległości od materiałów łatwopalnych, ponieważ biokominek to ciągle żywy ogień.
Co prawda biokominek nie wymaga komina, ale do dobrego funkcjonowania i komfortu wymaga sprawnie działającej wentylacji. Po prostu do palenia biokominek potrzebuje tlenu, a gdy nie ma dobrej wentylacji, może go zacząć brakować.
Jako paliwa używaj wyłącznie bioetanolu z atestami. Biopaliwo przechowuj w miejscu niedostępnym dla dzieci, z dala od źródeł ciepła. Pamiętaj, że palnik nie jest pojemnikiem do przechowywania paliwa, napełniaj go na chwilę przed jego odpaleniem.
Zaleca się, aby uruchomiony biokominek zostawić do całkowitego wyczerpania płynu. Jednak jeśli chcesz zgasić ogień wcześniej, odetnij dopływ tlenu przy pomocy – w zależności od modelu – specjalnej rączki do regulacji bądź przez zasunięcie taką rączką wbudowanej w biopalenisko ruchomej pokrywy.
Rozpalając palenisko, w którym było pozostawione biopaliwo, zachowaj ostrożność. Rozpalaj, przykładając pod kątem długą zapalniczkę bądź zapałkę do paleniska, ponieważ zapłon może być bardziej gwałtowny niż zazwyczaj.
Gdy biopalenisko nie jest w użyciu, zawsze zostawiaj zamkniętą zasuwę palnika.
UWAGA! Palenisko biokominka napełniaj bioetanolem powoli (najlepiej przy pomocy lejka), aby nie rozlać go poza otwór wlewowy. W przypadku wylania, niezwłocznie i dokładnie osusz powierzchnię przed odpaleniem. Podczas uzupełniania zasobnika biokominka i jego obsługi nie pal papierosów i nie baw się ogniem. Pamiętaj, bioetanol to łatwopalne paliwo na bazie alkoholu.
ZAPAMIĘTAJ! Pod żadnym pozorem nie uzupełniaj paliwa w biokominku, gdy płonie ogień, ani zaraz po jego wygaśnięciu. Pod żadnym pozorem nie dolewaj paliwa do biokominka zanim palnik całkowicie nie wystygnie – grozi to wybuchem! Poczekaj około 30 minut do wystygnięcia palnika.
Aldona Mazurkiewicz, na podstawie materiałów Polskie Biokominki