Reklama

Kafle kominkowe – moda, która nie przemija

Różnorodne, dostępne w wielu kolorach, fakturach i kształtach. Mogą być finezyjnie zdobione lub gładkie. Zachwycają nie tylko zewnętrzną formą, ale też mogą pochwalić się niezwykłymi właściwościami. Dzięki zdolności akumulacji zatrzymują ciepło na dłużej. To tylko kilka argumentów, które przemawiają za wykorzystaniem kafli przy budowie pieców, kominków czy kuchni na drewno.

Ceramiczne kafle na kominek lub piec: sztuka, która ogrzewa 

Ceramiczne kafle to materiał wyjątkowy. Warto zwrócić uwagę na jego naturalny rodowód, bo kafle powstają z gliny, która jest wypalana, a następnie pokrywana szkliwem i ponownie wypalana. Tradycyjny pozostaje też sposób wykonania ceramiki kaflowej. Warto zdać sobie sprawę, że kafle to rękodzieło w całej mocy tego określenia. Z tego też wynika wysoka cena, szczególnie ceramiki bogato zdobionej czy tworzonej na indywidualne zlecenie. 

kafel, ręcznie malowany kafel, sztuka
Kafle kominkowe ozdobne z kaflarni "Kafel-Art".

 

Kafle są nie tylko piękną ozdobą kominka, pieca czy kuchni, ale też mają znaczący wpływ na walory użytkowe tych urządzeń. Dzięki wspomnianej wcześniej umiejętności akumulacji w masie ceramicznej energii cieplnej wyprodukowanej przez palenisko – ciepło zatrzymujemy na dłużej, a kafle oddają je do wnętrza na zasadzie promieniowania jeszcze długo po wygaszeniu paleniska. Przytulenie się do takiego ciepłego pieca jest niezwykle przyjemne i każdemu, kto nie miał takiej okazji, gorąco polecam. Badania przeprowadzone przez austriackie laboratoria dowodzą, że ciepło oddawane przez ceramikę jest najbardziej przyjazne i najzdrowsze dla człowieka. Rozchodzi się na zasadzie promieniowania podczerwonego, dzięki czemu nie powoduje ruchów powietrza, jak w przypadku konwekcji (gorącego do góry, a zimnego w dół), czyli nie unosi kurzu czy roztoczy, i szczególnie jest polecane alergikom.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale PIECE KAFLOWE

 

Jakie kafle na kominek, jakie kafle na piec? Style kafli kominkowych i kafli piecowych - od tradycyjnej ceramiki kaflowej po kafle nowoczesne

Już mamy za sobą lata masowego wyrzucania pieców kaflowych z kamienic czy domów, w których lokatorzy zamieniali je na bezobsługowe kaloryfery. Obecnie wartość, szczególnie pochodzących ze znanych manufaktur i pięknie zdobionych, pieców jest znana i takie unikaty są albo ratowane, albo sprzedawane. Dodatkowo mody się zmieniają i do łask wróciły nawet tradycyjne kafle przypominające „mydełka”, zwane kwadratelami. Prostokątne, zazwyczaj białe kafle nadal są wytwarzane przez polskie kaflarnie i na ich bazie buduje się kominki, piece i kuchnie. Jednak taka prosta, bardzo tradycyjna forma to jedna z możliwości, natomiast jeśli przy tworzeniu kaflowego kominka czy pieca chcecie skręcić bardziej w stronę rustykalną, to często znajdują zastosowanie kafle typu brama lub malowane elementy z sielskimi akcentami. Spotykane są też zdobienia związane z lokalnym folklorem, ale to jedynie kilka z możliwości. Pamiętajmy, kafle dają duże możliwości indywidualizacji. W centrum bryły kominka może znaleźć się kafel malowany, a także mogą być ozdobne gzymsy, korony czy narożniki. Elementów i formatów kafli jest wiele i pozwalają one tworzyć różnorodne bryły. 

jakie kafle kominkowe, kafle piecowe nowoczesne, minimalistyczne kafle
Na górze po lewej stronie piec kaflowy nowoczesny z wkładem piecowym Brunner, KFR25. Po prawej stronie czerwony piec kaflowy wykończony kaflami od Kaufmann Keramik, IK18. Na dole po lewej stronie kominek kaflowy z wkładem kominkowym Spartherm, Varia 2R 55H 4S.  Na dole po prawej stronie kaflowy nowoczesny piec akumulacyjny Brunner KSO25. 

Oprócz sielskich kaflowych klimatów możemy także skorzystać z pałacowych inspiracji. Replik historycznych wzorów pieców lub pieców inspirowanych historycznymi, np. secesyjnymi, wzorami na polskim rynku jest całkiem dużo. Nie oznacza to jednak, że kafle to tylko tradycyjne wzory i formy. Od wielu lat równolegle rozwijane są nowoczesne, tworzone na miarę naszych czasów, ceramiczne kafle. Mogą być bardzo duże, tzw. wielkogabarytowe, lub bardzo małe, np. w formie wałków. Mogą imitować naturalny kamień, mieć fakturę plecionki, jeansu lub drewna. Mogą być też malowane, rzeźbione, żłobione lub ryflowane, a nawet można w masie ceramicznej różne rzeczy wyciskać lub odciskać, choćby trawy, liście czy koronki. Przechodząc do kolorów, w kaflowej palecie niemal wszystko jest możliwe, obok najchętniej wybieranych bezpiecznych bieli i écru, znajdziemy również wyraziste czerwienie, oranże, turkusy i zielenie – nie tylko butelkowe, ale też oliwkowe czy neonowe. Ba, nawet czerń w ceramice się obroni. Kafel, w zależności od użytego szkliwa, może być w błysku lub macie. Co więcej, ciekawe efekty uzyskuje się korzystając z niezwykle plastycznych, ale i wymagających dla ceramika szkliw transparentnych, które dają niezwykłą grę barw na bryle kominka czy pieca. Kafle to materiał, który pozwala na wiele kreacji artystycznych i daje możliwość puszczenia wodzy fantazji. Zachęcam też, aby tworząc kominkowe bryły z wykorzystaniem ceramiki, projektować je także z zachowaniem odpowiednich względem gabarytów paleniska i wysokości wnętrza proporcji. 

 

Ceramika ścienna a tradycyjne kafle piecowe - jakie są różnice? 

W ostatnim czasie rośnie zainteresowanie ceramiką ścienną. Kaflarnie, oprócz tradycyjnych kafli, wypuszczają całe serie takiej właśnie ceramiki, którą można zarówno obłożyć ścianę, wyspę kuchenną, jak i kominek czy kuchnię. Jaka jest różnica między taką ceramiką a kaflem? Różnica tkwi w budowie. Ceramika ścienna przypomina fakturą płytki łazienkowe czy gres. Sprzedawana jest w stosunkowo cienkiej – jak na ceramikę – formie płytek, co pozwala na łatwy montaż. Dzięki takim płytkom dużo łatwiej w jest tworzyć modele trójwymiarowe, które pozwalają nawet tworzyć ceramiczne obrazy. Wracając do tradycyjnych kafli, to ich budowa znacząco różni się od płytek. Kafel składa się z zewnętrznego lica i wewnętrznego kołnierza. Kołnierz pozwala łączyć ze sobą kafle. Przy łączeniu dwóch kafli, ich wygięte kołnierze tworzą przestrzeń, którą wypełnia się – przeznaczoną do takich łączeń – zaprawą lub klejem zduńskim. Z kolei wewnętrzna część kafla otulonego kołnierzem dla zwiększenia możliwości akumulacyjnych wypełniana jest szamotem lub masą ceramiczną.

kafle ozdobne, kafle kominkowe z fakturą
Na górze kafel fakturowany z teksturą jeansu Sommerhuber, Napa. Na dole ceramika kaflowa ścienna Kaufmann Keramik, Rauteblau. 

Jakie kafle wybrać? Kafle wielkoformatowe, ceramiczne kafle nowoczesne itd....

Ile by nie mówić, od zawsze wiadomo, że rozmiar ma znaczenie. Kilka lat temu hitem były kafle wielkoformatowe. Obecnie moda na rozmiar maxi minęła i już nie trwa mania wielkości, choć nadal wiele nowoczesnych form kafli ma większy rozmiar, niż tradycyjne formy. Jednym z powodów „optymalizacji” rozmiarów kafli była z pewnością wysoka cena i skomplikowany proces produkcji kaflowych kolosów, który dla każdej kaflarni jest nie lada wyzwaniem. Choć zdecydowanie kominek w kaflach o większym rozmiarze wygląda bardziej nowocześnie. Jest to forma ponadczasowa, która z powodzeniem odnajdzie się zarówno we wnętrzu z antykami, jak i przepełnionym szklanymi i gładkimi powierzchniami, a stworzona została chyba na miarę popularnych od jakiegoś czasu wnętrz minimalistycznych. Razem z modą na rozmiar maxi pojawiła się próba zainteresowania rozmiarem mini. W ten sposób powstały cieniutkie i wąziutkie kafle w formie wałeczków bądź płaskich płytek o szerokości kilku centymetrów, dające możliwość dość swobodnej kreacji kaflowej bryły. To, z czym kafle w rozmiarze XXL nie mogą sobie poradzić, dla kafli w wersji mini jest oczywiste i stanowi ich największy atut. Pozwalają się układać w różnych płaszczyznach – wertykalnych i horyzontalnych. Są jak klocki, z których bez problemu można wyczarować nieregularną lub hermetyczną bryłę. Dodatkowo dają większą, niż ich koleżanki w rozmiarze XXL, możliwość mariażu wielu kolorów i tworzenia pasiastych, często geometrycznych kaflowych kreacji. Obecnie wiele kominkowych czy piecowych brył wykorzystujących ceramikę łączy różne formy i gabaryty kafli, np. większych formatów ceramika sprawdzi się na ławkach i siedziskach pieca kaflowego, a ceramiczne wałeczki doskonale sprawdzą się w ceramicznych oparciach. 

nowoczesne kafle kominkowe, czerwone kafle na kominek, jakie kafle piecowe wybrać
Na górze po lewej stronie kominek z czerwonych kafli z Manufaktury Ceramicznej. Po prawej stronie piec kaflowy wykończony kaflami z Kaflarni "Kafel- Kar", Classic, oraz z Ceramicwall, Set. Na dole po lewej stronie piec kaflowy realizacji Madar Kominki. Po prawej granatowy klasyczny piec kaflowy wykończony kaflami z  wytwórni kafli Stalowa Wola.

 

Jakiego zduna wybrać? Zainwestuj w doświadczonego zduna

Wybór kafli, ich formy, faktury i koloru to dopiero początek drogi do kaflowego kominka bądź pieca. Równie ważny jest wybór zduna bądź kominkarza, który nie tylko doradzi i zaprojektuje zgodną z naszymi oczekiwaniami proporcjonalną bryłę, ale i odpowiednio wyliczy potrzebną ilość kafli, a później starannie zbuduje nasze domowe ognisko. Budowa kaflowego urządzenia wymaga szczególnej staranności i znajomości tematu, dlatego warto zdecydować się na doświadczonego fachowca, który zna specyfikę kaflowych konstrukcji i nie pierwszy raz ma z nimi do czynienia.

Niebieskie piece kaflowe, błękitne kafle piecowe
Po lewej stronie realizacja pieca kaflowego wykonana przez Kominkarnia, turkusowe kafle piecowe użyte w niej pochodzą z Kaflarni "Kafel-Kar", po prawej stronie błękitny nowoczesny piec kaflowy z użyciem kafli z Ceramiki Kornak, Kapsuła. 

Mijają lata, a ceramika dalej budzi emocje. Ma w sobie to coś, co przyciąga, zachwyca i sprawia, że ciężko obok niej przejść obojętnie. Niezależnie od tego, czy będzie to stara kuchnia kaflowa w wiejskim domu, nowoczesny kominek kaflowy w podmiejskiej willi, czy tradycyjny kaflowy piec w kamienicy. Zawsze i wszędzie magia ceramiki pozostaje niezmienna! 

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama