Reklama

Polskie spotkanie Z HKI, 18-19.11.2024

W dniach 18-19 listopada przebywał w Polsce Frank Kienle, dyrektor HKI – europejskiej organizacji zrzeszającej producentów domowych urządzeń grzewczych i profesjonalnych urządzeń kulinarnych. W trwających dwa dni spotkaniach w siedzibach firm Poujoulat w Legionowie oraz KRATKI w Wsoli koło Radomia uczestniczyli ze strony polskiej m.in. przedstawiciele OSKP, Izby Gospodarczej Urządzeń OZE, Instytutu Ochrony Środowiska, Cechu Zdunów Polskich, Grupy Zdrowego Oddychania oraz firm TATAREK, DEFRO HOME, HAJDUK, JØTUL, SCHIEDEL, SPARTHERM, DARCO, NORDFLAM, AGKOM, KOMO i UNICO, pełniących rolę gospodarzy POUJOULAT i KRATKI oraz magazynu Świat Kominków.

Frank Kienle, dyrektor organizacji zrzeszającej około 240 producentów z całej Europy, przedstawił w skrócie 75-letnią historię organizacji i jej cele. Wizyta w Wsoli była okazją do bliższego poznania całej firmy, która jest od niedawna kolejnym polskim członkiem HKI. Zarówno w Legionowie, jak i w Wsoli odbyła się wielogodzinna wymiana opinii na temat sytuacji w europejskiej i polskiej branży kominkowej. Rozmawiano na temat szczegółów wdrażania nowej normy EN 16 510, która zastąpiła normę EN 13 240, dotyczącej projektowania, konstrukcji, produkcji oraz parametrów emisji i wydajności domowych urządzeń grzewczych.

Przedmiotem dyskusji był też system etykietowania oraz zapowiadane na rok 2025 zmiany w dyrektywie Ekoprojekt. Rozważana była możliwa współpraca oraz podejmowanie wspólnych działań konsultacyjnych. Właśnie konieczność wspólnych działań i współpraca, zarówno na szczeblu organizacji, jak też firm – członków HKI, były istotnym powodem wizyty Franka Kienle w Polsce. 

Skala zagrożeń dla branży i ich ponadnarodowy charakter wymaga szerokiej współpracy, o czym wszyscy są przekonani. Jest więc poważna szansa, że spotkania w Legionowie i Wsoli będą owocne dla polskiej i europejskiej branży kominkowej.

Już 10 lat temu, w roku 2014, w czasie Gali Płomienia Roku zaprezentowaliśmy HKI czołowym polskim reprezentantom branży, jednak wydaje się, że dopiero obecnie jest zdecydowanie większe zrozumienie co do potrzeby szerszej, europejskiej współpracy. Kolejne polskie firmy, które zostały członkami europejskiej organizacji, to dobry znak. Wprawdzie wciąż brakuje polskiego przedstawiciela w grupie mającej wpływ na uchwalanie nowych norm, ale jest szansa, że m.in. w wyniku listopadowego spotkania może to się zmienić.

wh


HKI 

To działająca od 75 lat organizacja zrzeszająca obecnie około 240 członków, w grupach producentów domowych urządzeń grzewczych (w tym na bioetanol) oraz profesjonalnych urządzeń kulinarnych. Frank Kienle doskonale zna europejską branżę grzewczą, ponieważ jest dyrektorem HKI od wielu lat. Przez ostatnie 13 lat funkcję prezesa HKI pełniła pani Christiane Wodtke (firma Wodtke), która w roku 2010 została wyróżniona Superpłomieniem Świata Kominków. Od czerwca 2024 roku prezesem HKI jest Oliver Frosch, przez wiele związany z firmą NordCap, a poprzednio z firmą Buderus.


Krzysztof Woźniak – Grupa Zdrowego Oddychania

19 listopada 2024 roku odbyło się ciekawe spotkanie przedstawiciela dużej niemieckiej organizacji kominkowej – HKI z polskimi podmiotami z branż grzewczych, naukowych i ekologicznych. Gościny w swojej niepowtarzalnej siedzibie udzieliła firma Kratki. Organizacyjnie realizował się niezastąpiony Dariusz Marciniak, wydawca Świata Kominków. Rozmowy odbywały się w trzech językach – polskim, niemieckim i angielskim – a nad płynnością dyskusji czuwała znakomita tłumaczka Eva Partyka. W takich okolicznościach nawiązanie współpracy między niemieckim HKI a polskim OSKP czy kampanią DPE było niezwykle łatwe, wręcz naturalne. Frank Kienle przedstawił doświadczenia Niemiec w tworzeniu unijnych przepisów dotyczących indywidualnego ogrzewnictwa. Szczególnie przydatne dla Polaków były informacje o sposobach organizacji dużych podmiotów i o plusach wynikających ze wspólnego działania. To znakomity impuls dla branży, dla instytutów oraz dla ekologów do zacieśnienia i sformalizowania współpracy zarówno w kraju, jak i za granicą. Polacy z kolei podzielili się doświadczeniem i wiedzą na temat sposobu działania smogowego biznesu, który za jeden z celów stawia sobie wyeliminowanie ogrzewania paliwami stałymi, w tym odnawialnym drewnem. Okazuje się, że metody pseudoekologicznych aktywistów są podobne w obu krajach (choć w Polsce wydają się bardziej drastyczne). Uczestnicy spotkania doszli do wspólnego wniosku, że konieczny jest ciągły monitoring tych szkodliwych działań oraz aktywne przeciwdziałanie. Przedstawiciele obu państw umówili się na ścisłą współpracę w tym zakresie. Bardzo dobra atmosfera i wspomniane konkrety to znakomity początek współpracy w Europie.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama