O kominkach w renesansowych dworach na Dolnym Śląsku
Dwory na terenie Dolnego Śląska powstawały jako siedziby miejscowej szlachty od końca XV do połowy XVII wieku. Były to na ogół niewielkie murowane budynki wznoszone częstokroć przy udziale działających wówczas na Śląsku włoskich architektów, budowniczych i kamieniarzy, toteż wiele z nich jest przykładem znakomitej architektury renesansowej o włoskim rodowodzie, w tym tak znaczące dla sztuki renesansu w Polsce obiekty jak dwory w Gorzanowie, Goli Dzierżoniowskiej, Wojanowie, Warcie Bolesławieckiej, Świdnicy Lubuskiej, Kliczkowie, Czernej, Luboradzu, Wojnowicach czy Zagrodnie. W ciągu stu pięćdziesięciu lat zbudowano ponad dwieście dworów – można więc rzec, że Śląsk i sąsiednie Łużyce stały się w XVI i w pierwszej połowie XVII wieku prawdziwą „krainą dworów”. Kominków z czasów budowy dworów zachowało się bardzo mało, choć zapewne były ważnym elementem wystroju reprezentacyjnych wnętrz dworskich.
Beata Fekecz-Tomaszewska
Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG
Ponadczasowy romantyzm
Styl romantyczny, który obecny jest w architekturze wnętrz od ponad stu lat, trudno jednoznacznie opisać. Umownie możemy go nazwać „ponadczasowym romantyzmem”. Wnętrza romantyczne mogą nawiązywać do stylistyki wiktoriańskiej Anglii, a w wersji rustykalnej do słonecznej Prowansji. Ogród, którym tak naprawdę może być nawet niewielki taras, jest niezbędnym elementem tego stylu, zwanego przez niektórych również stylem werandowym.
Wnętrza romantyczne nie muszą sprawiać wrażenia „kompletności”, w przeciwieństwie do wystudiowanych wnętrz nowoczesnych. Styl ten, o ile nie jest „przegadany”, pozostaje zawsze w dobrym guście. Wnętrza ponadczasowe można łatwo przearanżować, wzbogacić i zmienić, pozostając cały czas w obrębie jednej konwencji.
Natalia Przesmycka
Podróże Zduna Wędrownika. Brytyjskie klimaty
W nowym cyklu artykułów, w najbliższych kilku wydaniach „Świata Kominków” postaramy się rozszyfrować tak tajemniczo i egotycznie brzmiące słowa jak: mangał, tandyr, oczag, czy kazan. Pokażemy czym różni się kamienka od tepluszki. Przedstawimy fenomen rosyjskiej bani i fińskiej sauny, z nieodłącznymi piecami stanowiącymi ich serce, bez których nie mogłyby istnieć. Spróbujemy nie „połamać języka” przy wyjaśnianiu czym jest tradycyjna, meksykańska kiva, amerykańskie piece contra-flow, rocket - stove, piece double bell, skandynawskie finnish stov’s, kaakeliuuni i kakelugnar.
W bieżącym numerze pisma, nieco z przymrużeniem oka, opowiemy dlaczego polskie firmy kominkowe nie podzieliły losów przysłowiowego „polskiego hydraulika” z unijno-europejskich plakatów i gdzie tak naprawdę znajduje się kominiarski Eden.
Ziemowit Nowakowski
Design na każdą kieszeń
Rozmowa z panem Jean – Pierre Dupire, szefem firmy INVICTA, daje odpowiedź na wiele pytań. Dostrzegł on, że jest stale duża grupa młodych ludzi, wprawdzie gdzieś mieszkających, ale nie posiadających jeszcze najwyższych dochodów. Mają oni prawo do posiadania oryginalnych produktów, a dotąd kominkowy design był dla nich niedostępny. Pomysły pana Dupire wsparli m.in. Bernard Dequet, Yann Gafsou i inni znani we Francji projektanci, a stosunkowo długie serie wyrobów pozwalają na to, by design trafił pod strzechy.
Witold Hawajski
Galeria kamienia
Granity, marmury, piaskowce – to najbardziej popularna oferta kamienia, jaką znajdziemy u polskich kamieniarzy. Ten trójpodział niesłusznie pozwala nam zapomnieć o bogactwie takich skał jak wapienie, trawertyny, onyksy, łupki, bazalty, gnejsy i wielu innych. Wszystkie one posiadają jakieś unikalne cechy, które pozwalają nam dobrać na kominek któryś z nich jako najbardziej pasujący do naszego domu.
Choć w przypadku kominka w domu nie musimy się przejmować tym, że niektóre kamienie w naszym klimacie są wrażliwe na warunki atmosferyczne, to jednak nie każdy z nich nadaje się na element kominka. Dotyczy to przede wszystkim elementów narażonych na ścieranie i zabrudzenia, czyli przede wszystkim posadzki w otoczeniu paleniska, składu drewna czy obudowy otwartych palenisk. Jednak szeroki wybór i łatwość łączenia poszczególnych kamieni także z innymi materiałami pozwala nam obecnie uniknąć większych trudności.
Szymon Paź
Ogień bez komina
Kominki elektryczne i biokominki to rozwiązania pełnowartościowe. Nie są ani lepsze, ani gorsze od kominków klasycznie opalanych drewnem. Są po prostu inne pod względem zasady działania. Ich motorem napędowym nie jest ani drewno, ani pelet, ani gaz, tylko bioetanol lub prąd. Nie odbiegają wzorniczo od aktualnie prezentowanych tradycyjnych propozycji kominkowych, a wiele spośród nich powstaje przy współpracy ze znanymi designerami. Nie są to też rozwiązania zarezerwowane dla M bez komina, równie dobrze sprawdzą się w salonie 200 metrowego domu, czy w hotelowym holu albo obleganej restauracji. Małemu M natomiast dają możliwość posiadania jakiegokolwiek kominkowego ognia.
Aldona Mazurkiewicz
Kominek warto mieć
Biorąc pod uwagę to, jak dawno temu udomowiono ogień, 20 lat w kominkowym świecie to tyle co nic. Z drugiej jednak strony właśnie ostatnie ćwierć wieku w branży kominkowej charakteryzował niebywały postęp. W związku z tym, że co roku nowi inwestorzy decydują się na budowę domów i kominków, co jakiś czas należy uaktualniać informacje i podawać je w formie skompresowanej, łatwo strawnej i pomocnej w wyborze domowego ogniska. Stąd w tym numerze pod wspólnym tytułem prezentujemy cykl tekstów w pigułce przybliżający kominkowy świat.
Witold Hawajski
Po co nam komin?
Ponieważ działanie komina jest kwestią złożoną, dlatego warto skoncentrować się na bardzo ważnym aspekcie – na bezpieczeństwie. Zagrożenia związane z niewłaściwie wykonaną instalacją kominową są więcej niż znaczące. Od prozaicznych, związanych z problemami z rozpalaniem, cofaniem się dymu do pomieszczeń przy otwieraniu drzwiczek kominka, po bardzo poważne, jak ryzyko zatrucia tlenkiem węgla czy wywołania pożaru.
Łukasz Darłak
Dlaczego kafle?
Mało kto wie, co tak naprawdę daje ceramika i dlaczego do dzisiaj każdy pojedynczy kafel produkowany jest ręcznie. Skąd pochodzi przyjemne ciepło promieniowania pieca kaflowego? Dlaczego jako narciarze rozkoszujemy się błogą atmosferą schroniska górskiego, gdy po raz kolejny zjedziemy z trasy i do niego zawitamy? Odpowiedź na te pytania kryje się oczywiście w kaflach, które obok wielu innych elementów składają się na urządzenie grzewcze, jakim jest piec.
Gerhard Dalla-Bona
Płomienne miniFORUM w Nałęczowie 2010
Jak rozpoznać dobry wkład kominkowy czy piec, wybrać firmę, której można powierzyć sprawność i bezpieczeństwo domowego ogniska? Jak wreszcie być czasopismem, które kształtuje realia rynku i może udzielać rzetelnych wskazówek? Odpowiedzi na te i podobne pytania szukać można nie tylko na łamach „Świata Kominków”. Równie cenne mogą okazać się nasze rekomendacje, czyli nagrody i wyróżnienia Płomień Roku dla najlepszych osiągnięć i zjawisk branży kominkowo-piecowej oraz wiele innych przedsięwzięć, które podejmuje nasze wydawnictwo. Rokrocznie ich ukoronowaniem jest Płomienne miniFORUM w Nałęczowie.
Agnieszka Krysa