Reklama

DOM BEZPIECZNY to prawidłowy komin i bezpieczne podłączenie

Prawidłowo wykonany komin wymaga stosowania odpowiednich materiałów do jego budowy. Z tego powodu właśnie urządzeń grzewczych na paliwa stałe, gaz i olej nie wolno dowolnie podłączać do istniejących w budynku kominów wentylacyjnych.
prawidlowo-wykonany-komin-wymaga-odpowiednich-materialow

Autor: Schiedel

Dom jest szczególnie ważny dla każdego człowieka! Dbamy o niego. Staramy się być przezorni i zapobiegliwi, ubezpieczamy go, a mimo to nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zagrożeń. 

W ostatnich latach, ulegając różnym modom grzewczym i działaniom, jak dziś widać dezinformacyjnym, sporo domów w Polsce wybudowano bez komina. Przekonywano nas wtedy, a i nawet dziś to się robi, że komin stał się niepotrzebny, że rezygnując z niego, można zaoszczędzić przy budowie i twierdzono, że domy wyposażone w nowoczesne elektryczne systemy grzewcze nie potrzebują komina. Czas zweryfikował te twierdzenia i dziś widać, że mając możliwość podłączenia dowolnego urządzenia do komina, dom staje się odporny na różne zagrożenia – a jak dom, to i my.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: Kominy i wentylacja do kominka

W ostatnim czasie miało miejsce wiele sytuacji, które wskazują na potrzebę zapewnienia dodatkowego ogrzewania w sytuacjach kryzysowych i ekstremalnych. Z jednej strony były to wichury, które ponad milion gospodarstw domowych pozbawiły prądu, z drugiej strony tragedia związana z wojną na Ukrainie i widmo kryzysu energetycznego. Sposobem zaradczym może być niezależne urządzenie grzewcze na drewno: kominek czy piec. Idea komina bezpieczeństwa w naszych warunkach klimatycznych jest bardzo ważna. Każdy obywatel ma prawo do korzystania z ogrzewania, a Państwo powinno zapewnić ku temu sprzyjające warunki w zakresie uregulowań prawnych.

I tu nie ma drogi na skróty, komin ma być bezpieczny. Komin można dostawić w każdym momencie. Na szczęście producenci kominów systemowych, głównie stalowych, mają w swoich ofertach rozwiązania, które pozwolą w prosty sposób doposażyć dom w komin. Co więcej, nawet zimowa aura nie stanowi przeszkody do instalacji takiego systemu.

Nie ma drogi na skróty

Sezon grzewczy ujawnił niebezpieczny trend wśród użytkowników urządzeń grzewczych, właścicieli domów jednorodzinnych. Otóż, zarówno kominiarze, jak i – niestety – strażacy zaobserwowali nasilenie zdarzeń niebezpiecznych, w tym pożarów i zatruć tlenkiem węgla związanych z nieprawidłowym podłączeniem indywidualnych źródeł ciepła na paliwo stałe, np. przenośnych pieców grzewczych do kominów wentylacyjnych. Działania takie wynikają m.in. ze wzrostu kosztów ogrzewania domów innymi rodzajami paliw. Nie wolno tego robić! Należy przypomnieć, iż kominy wentylacyjne często wykonane były z pustaków ceramicznych P-150, dedykowanych do odprowadzenia jedynie zużytego powietrza. Ze względu na niewielką grubość ścianek nie spełniają one wymagań dla urządzeń grzewczych. Chociaż pustaki P-150 mają są zbudowane podobnie jak elementy ceramiczne (wkłady) kominowe dla przewodów spalinowych i dymowych (fot. 1,2,3), nie nadają się do ich zastępowania.

Ważne

Każdorazowo chęć podłączenia urządzenia grzewczego na paliwo stałe należy skonsultować z mistrzem kominiarskim, który sprawdzi istniejące przewody kominowe oraz wskaże ewentualną możliwość wykorzystania jednego z nich jako przewód dymowy do obsługi tego urządzenia. W skrajnych przypadkach zaleci dobudowę przewodu kominowego na potrzeby urządzenia. Doradzi również o ekologicznym i ekonomicznym spalaniu paliw w urządzeniu grzewczym, a także prawidłowej i bezpiecznej wentylacji pomieszczenia, w którym ono się znajduje.


prawidlowo-wykonany-komin-tez-wymaga-czyszczenia

Bezpieczny komin to czysty komin

Każde urządzenie wymaga prawidłowej eksploatacji i regularnej konserwacji. Kominy nie są wyjątkiem. Przepisy wskazują prawny obowiązek przeglądów i czyszczenia komina, ale najważniejsze jest bezpieczeństwo. Zanieczyszczony czy niedrożny komin (nawet wentylacyjny) może nieść ze sobą ryzyko nie tylko szkody w mieniu czy zdrowiu, ale także ryzyko utraty naszego życia. Nieoczyszczone kominy mogą być przyczyną pożaru czy zatrucia tlenkiem węgla. Dlatego
należy to zadanie traktować poważnie i regularnie kominy czyścić. Najlepiej jest skorzystać z usług specjalisty - kominiarza. Jego wiedza i doświadczenie oraz specjalistyczny sprzęt sprawią, że zadanie to będzie przeprowadzone profesjonalnie i bezpiecznie.


Akcję wspierają:

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama