Jaki pellet kupować do ogrzewania domu?
Kupuj pellet z czystej trociny drzewnej o średnicy 6 mm. Trociny i zrębki są mielone i podsuszane, a następnie prasowane pod dużym ciśnieniem i wytłaczane w tzw. peleciarkach, dzięki czemu powstaje pellet w formie granulek. Elementem wiążącym w procesie produkcji pelletu jest naturalne lepiszcze drewna, tzw. lignit. Najlepszy pellet zapakowany jest w worki oznaczone certyfikatem „EN plus A1” lub „DIN plus”, z podanym numerem certyfikatu. Pellety pakowane w worki mają wilgotność od 5 do 10%. Pellet z certyfikatem jest gwarancją dobrego i wieloletniego działania kotła bądź piecyka zasilanego tym paliwem. Certyfikowane pellety mają ściśle określone i powtarzalne parametry. Jakość paliwa można też ocenić organoleptycznie. Dobry pellet ma gładką, połyskliwą warstwę zewnętrzną, chroniącą go przed ścieraniem, powinien być twardy, nie popękany, a w worku nie powinna się znajdować duża ilość pyłu. Pamiętajmy, że w przypadku problemów z niezgodnością parametrów, użytkownikowi przysługuje prawo do reklamacji paliwa.
Więcej podobnych artykułów znajdziesz w dziale Jak ogrzać dom?
Jakiego pelletu unikać?
Absolutnie nie kupuj pelletu z przetworzonych mebli i płyt MDF! Surowcem do wytwarzania takiego pelletu są płyty, blaty i plastikowe okleiny z dużą zawartością nienaturalnych związków, farb, klejów i lakierów, które wpływają bardzo negatywnie na skład chemiczny pelletu. Tego typu pellety są zwykle tańsze, jednak ze względu na zawarte w nich zanieczyszczenia i wątpliwą jakość, używanie ich może prowadzić do kosztownej awarii urządzenia, a do tego nie jest ekologiczne. Dlatego – z punktu widzenia użytkownika – nie warto tego robić. Najgroźniejszymi dla elementów kotła są duże dawki chloru i siarki. Pierwiastki te w wysokiej temperaturze przyczyniają się do powstania agresywnej korozji kotła, tzw. korozji wysokotemperaturowej. Elementy palnika, stalowy płaszcz wodny, czujniki i czopuch rdzewieją w ekspresowym tempie. Elementy palnika wręcz „znikają” z powodu korozji. Do całkowitego, bezpowrotnego uszkodzenia elementów kotła może dojść nawet w kilka miesięcy. Chroń swój kocioł, dlatego nie oszczędzaj na paliwie, aby nie ponosić bardzo dużych kosztów naprawy lub wymiany kotła. Nie kupuj również pelletu z produktów rolnych, np. słomy czy słonecznika, tzw. agro-pelletów. Nie nadają się one do spalania w warunkach domowych. Agro-pellety są z natury bogate w agresywny chlor i pozostawiają bardzo dużo popiołu oraz zgorzeli.
Kiedy i gdzie najlepiej kupować pellet?
Najkorzystniej jest kupować pellety późną wiosną i na początku lata. Wtedy dostawcy oferują największy wybór, najniższą cenę i najlepszą jakość. Pellety można kupić w tradycyjnym punkcie sprzedaży opału, w markecie budowlanym, bezpośrednio od producenta lub przez Internet, gdzie wielu różnych dystrybutorów oferuje to paliwo z dostawą na terenie całego kraju.
Pellet jakiej wielkości wybrać?
Średnica pelletu zależy od urządzenia i do niego jest dobierana. Generalnie kotły na pellet w domach jednorodzinnych to kotły małej mocy i zazwyczaj dedykowane są dla nich granulki o średnicy 6 mm. Używając właściwego pelletu, możemy liczyć na niezawodne działanie układów podających paliwo, precyzyjne dawkowanie, dobrą modulację mocy, dobre napowietrzanie i cichą pracę kotła. Granulki o średnicy 8 mm przeznaczone są zazwyczaj do kotłów średniej i dużej mocy, gdzie układy podające są znacząco większe niż w kotłach w domach jednorodzinnych.
Jak przechowywać pellet w kotłowni?
Generalnie są dwa rodzaje magazynowania. Jeden – to silosy; bardzo rzadko spotykane w Polsce. To specjalne zbiorniki, do których pellet wsypywany jest luzem przy wykorzystaniu specjalistycznego samochodu. Znajdziemy też na rynku firmy, które oferują magazynowanie pelletu w formie big bagów i innych konstrukcji. Podczas wyboru konstrukcji warto pamiętać, że pellet jest materiałem higroskopijnym i silos musi zapewniać odpowiednie warunki jego przechowywania, a także powinien posiadać system podawania go do urządzenia. Takie wyposażenie wiąże się z dużymi kosztami, dlatego zdecydowanie większą popularnością cieszą się – droższe jednostkowo – pellety pakowane w worki foliowe. Worki muszą być magazynowane w suchych miejscach, aby pellety zachowały odpowiednią wilgotność. Zwiększenie wilgotności pelletu obniża jego wartość opałową, przez co będziemy musieli spalić go więcej, aby uzyskać taką samą energię cieplną, jaką uzyskalibyśmy spalając suchy pellet. Wilgoć dodatkowo powoduje też rozpad granulek.
Z powyższych powodów nie należy przechowywać pelletu na zewnątrz budynku, nie może padać na nie deszcz, ani śnieg. Każdy worek z pelletem ma mikro otworki, które chronią worki przed pęknięciem w trakcie pakowania. Przechowywanie pelletu pod wiatą czy w nieocieplonym garażu, szopie lub altance sprawia, że chociaż jest on chroniony od deszczu, to wychładza się do temperatury otoczenia. Dlatego w czasie mrozów są zimne i po wniesieniu ich do ciepłej kotłowni zbiera się na nich wilgoć – występuje efekt skraplania się wilgoci na skutek gwałtownej zmiany temperatury. Nie warto wrzucać takiego pelletu prosto do kotła, lepiej pozwolić mu wyrównać swoją temperaturę, pozostawiając go na kilka godzin lub na dzień w kotłowni. Najlepiej przechowywać pellet w jakimś pomieszczeniu, np. piwnicy czy dobudówce, a worki dobrze jest odseparować od podłoża, np. składując je na palecie czy specjalnym podeście – uchroni to nie tylko pellet od wilgoci, ale też od ewentualnego zanieczyszczenia. Jeśli ściany pomieszczenia są wilgotne, worki nie powinny się z nimi stykać. Pellet powinien też być odizolowany od źródeł ciepła, dlatego preferowane są pomieszczenia chłodne, co pozwoli uniknąć samozapłonu. W zachowaniu pelletu w dobrym stanie pomoże też dobra wentylacja pomieszczenia.Kotłownie i magazyny pelletu są zwykle umieszczone na parterze budynku lub w jego piwnicy. Dlatego zawsze istnieje ryzyko, że w wyniku wydostania się wody z instalacji wodno-kanalizacyjnej czy zalania powodziowego może dojść do całkowitego zawilgocenia paliwa i jego gwałtownego napęcznienia. Wówczas jego objętość może drastycznie wzrosnąć. Z tego powodu nie należy układać worków wyżej, niż 2/3 wysokości pomieszczenia.
Do czego wykorzystać popiół z pelletu?
Popiół z pelletu, choć jest odpadem, może być wartościowym nawozem. Popioły powstające w procesie spalania biomasy, a takim jest popiół z pelletu, zawierają znaczne ilości składników odżywczych dla roślin, głównie wapń, potas i mikroelementy. Brakuje w nich tylko azotu. Użyty jako nawóz, może przyczynić się do użyźnienia gleby i poprawienia wzrostu roślin. Można go dodawać do kompostu lub rozsypywać bezpośrednio w ogrodzie pod warzywa, rośliny sadownicze czy ozdobne (z umiarem, aby nie przenawozić roślin). Ze względu na bardzo dużą zawartość wapnia (wysokie pH), popiół z pelletu nie powinien być stosowany na glebach zasadowych oraz pod rośliny kwasolubne, jak różaneczniki czy iglaki. Warto też wiedzieć, że popiół drzewny – dzięki zasadowemu odczynowi – stanowi naturalną barierę dla ślimaków. Popiół można też wykorzystać do posypania zimą oblodzonych, śliskich chodników.
Jak sprawdzić jakość pelletu?
Jest kilka wskazówek, które pozwalają organoleptycznie sprawdzić jakość pelletu. Pellet jest lepszej jakości, gdy:
- ma gładką powierzchnię,
- małe różnice w przekroju i długościach granulek,
- mało pyłu w worku z paliwem,
- ma mało rys wzdłuż i w poprzek na powierzchni pelletu.
Dodatkowo możemy też przeprowadzić mały eksperyment. Jeżeli wrzucimy pellety do szklanki wody, to nie powinna ona się mocno zabarwić, a jedynie zmętnieć. Zabarwienie wody świadczy o użyciu do produkcji pelletu zabronionych dodatków. Uwaga, pellety w wodzie – bez względu na ich jakość – opadają na dno!
Jak przechowywać pellet w workach?
- w suchym, chłodnym miejscu, najlepiej odseparowany od podłoża,
- w miejscu odizolowanym od źródeł ciepła,
- zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi i wilgocią.
Opracowanie Aldona Mazurkiewicz Na podstawie materiałów pelletmont.pl