Reklama

Świat Kominków nr 27

Zapraszamy do zapoznania się z tematyką nowego (kwiecień 2011) wydania kwartalnika "Świat Kominków"
Świat Kominków nr 27
biokominek okragły

W stylu japońskim

W  tradycyjnej architekturze japońskiej kominek – w naszym rozumieniu – nie występował. Życie japońskiego domu koncentrowało się wokół „irori” – centralnie usytuowanego paleniska służącego do gotowania i ogrzewania. Miało ono najczęściej kształt kwadratu i znajdowało się na podłodze. W wysypanym piaskiem wgłębieniu rozpalano ogień, nad nim zawieszano naczynia lub imbryki, na specjalnej konstrukcji mocowanej do sufitu.

Natalia Przesmycka

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG

 

kominek gazowy w kuchni

Gaz „on”

Nasi praprzodkowie walczyli o ogień. Dbali i celebrowali go. Dziś to on może być u nas na służbie, na nasze zawołanie. Bez znaczenia jest ciąg kominowy, jakość drewna. Kominek gazowy jest na każde nasze skinienie. Czysty, ekologiczny, efektywny (gaz spala się w 100%) i efektowny, będzie płonął tak, jak mu rozkażemy i koił nasze zmysły zawsze, gdy przyjdzie nam na to ochota.

Aldona Mazurkiewicz

 

wolno stojący piec kominkowy

Hot model

Wysokie i niskie, wąskie i szerokie. Niektóre posiadają klasyczną, ponadczasową urodę. Inne pobudzają wyobraźnię dynamicznymi kształtami. Są też o modele urodzie problematycznej, ale nawet one ciągle liczą na państwa głosy. Do koloru, do wyboru - jasne i ciemne, szare albo wręcz wyzywająco barwne. Niektóre są naturalne ukształtowane, a inne z pewnością korzystały z pomocy profesjonalnych wizażystów. A wszystkie oprócz doskonałych CV i widocznych z daleka walorów zewnętrznych nieskromnie starają się skusić równie atrakcyjnym wnętrzem. Są i takie, które chwalą się aż do przesady swoimi możliwościami i obiecują gorące wieczory. Poza wizją zaś wszystkie zgodnie proszą, by je zabrać do domu i wypróbować ich możliwości. I chociaż są między nimi nawet ekskluzywne sztuki, to wiele jest dostępnych na niemal każdą kieszeń. Piece kominkowe, bo o nich mowa...

Witold Hawajski

kominek z paczki

KOMINEK Z PACZKI - SZANSA NA SUKCES

Wbrew pozorom kominki i piece w zestawach nie są przeznaczone dla amatorów. Ich zadaniem jest usprawnienie pracy kominkarza i zduna, ograniczenie roboczogodzin spędzonych u klienta, często wiele kilometrów od domu. Zakup kominka w zestawie nie oznacza więc, że będzie on tańszy ale inaczej powinien wyglądać kosztorys bo więcej idzie na materiały a mniej na robociznę.

wh

 

piec kaflowy

Zima jest potrzebna, a piec…?

Jeśli kupując piec mamy wpływ na jego rozbiórkę, należy pamiętać, żeby w miarę możliwości nie rozbierać go na sucho. Jeśli zmoczymy nieco fugi pomiędzy kaflami, demontaż pójdzie łatwiej i nie narazimy kafli na pękanie. Podobnie usuwamy starą glinę, ułomki cegieł i szamot, wypełniające wewnętrzną stronę kafli. Łatwiej daje się je usunąć, jeśli wcześniej namoczymy kafle w wodzie. Przystępując do rozbiórki, należy oznakować kafle przez naniesienie ołówkiem numerów bezpośrednio na ich kołnierzach. Warto też zrobić dokumentację zdjęciową bryły pieca przed rozbiórką – ułatwi nam to późniejszy montaż.

Weronika Wojnowska, Jagoda Semków

 

piec kaflowy

KOK AUSTRIA 2011, WELS 26-28.01.2011

W styczniu 2011 (w Austrii styczeń to Jaenner) spotkania w Wels przeszły kolejną ważną metamorfozę. Całość imprezy, na którą składają się kongres techniczny, targi oraz wieczór integracyjny, przeniosła się do wielkiej hali targowej, najnowocześniejszej w Austrii. Kolejne bariery rozwoju zostały przełamane: ponieważ hala ma aż 16.000 m2 powierzchni, bez trudu zmieściły się ekspozycje 124 firm.

Około 2900 osób odwiedziło targi i uczestniczyło w jubileuszowym, pięćdziesiątym kongresie technicznym. Padł kolejny rekord, tak jeśli chodzi o liczbę wystawców, jak i odwiedzających.

wh

 

kominek opalany drewnem

Modernizacja kominka

W większości domów budowanych w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku możemy spotkać kominek zbudowany w tradycyjnej technologii zduńskiej (otwarte palenisko, wylot spalin regulowany stalowym lub żeliwnym szybrem, szamotowy lub wykonany z cegły czopuch). Częstym problemem jest tzw. poddymianie oraz niebezpieczeństwo pozostawienia bez dozoru działającego kominka podczas naszej nieobecności. Przede wszystkim zaś taki kominek, pomimo jego uroku w postaci otwartego, trzaskającego ognia, nie jest wydajnym urządzeniem grzewczym. Energia, którą wytwarza, w większości (blisko 80%) ucieka przez komin. Jeśli chcemy korzystać z niego bezpiecznie, oszczędzać dotychczas „połykane” drewno oraz wykorzystać produkowane ciepło, warto zastanowić się nad kilkoma sugestiami.

Maciej Burdzy

 

Super-zdun w akcji. Zmagania z drewnem

Drewno wysezonowane to mniej więcej dwa lata. Wnosimy do domu i buch do pieca. Pali się dobrze, ale jeśli jest taka możliwość, to warto poczekać. Drewno dobrze wysezonowane po wniesieniu do domu w ciągu kilku dni obniży swą wilgotność o kolejne kilka procent. Takie drewno zapala się znacznie łatwiej. Szczególnie jest to ważne u tych właścicieli kominków, którzy nie mają talentu pirotechnika lub instalacja nie jest do końca właściwa. Czy to komin za krótki, czy kalenica dachu za daleko, a czasem przewód spalinowy za wąski lub kominkarz coś sknocił. Jeśli do tego dojdzie niezbyt dokładnie wysuszone drewno – powstaje mieszanina prawie wybuchowa. Na dymieniu, na szczęście, najczęściej się kończy (ładne mi szczęście!).

Piotr Batura

 

statuetka Płomień Roku

Nominacje do nagrody Płomień Roku 2010

Prezentując 87 nominacji za rok 2010 w naszym magazynie, chcemy zwrócić uwagę miłośnikom kominków i potencjalnym klientom na fakt, że mają do czynienia z poważną i rozwijającą się branżą, w której dzieje się wiele ciekawego i pozytywnego. Tym bardziej, że nie są to wszystkie produkty, firmy, wydarzenia, a tylko wybrana grupa najlepszych i najważniejszych. 

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama