Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na wystawę „Na Wysokiej Połoninie. Sztuka Huculszczyzny – Huculszczyzna w Sztuce”, którą do 29 maja b.r. można oglądać w Gmachu Głównym Muzeum przy al. 3 Maja 1.
Wystawa zorganizowana została w 40. rocznicę śmierci Stanisława Vincenza, znakomitego, choć nieco zapomnianego pisarza i stanowi jeden z głównych punktów programu Międzynarodowego Festiwalu Huculskiego „Zapomniana Atlantyda”. Na wystawie prezentowane są zarówno przedmioty związane z życiem mieszkańców Huculszczyzny, jak i dzieła artystów zafascynowanych górskim pejzażem i barwnym folklorem tych ziem. Także osoby zainteresowane ceramiką i kaflarstwem odnajdą tu coś dla siebie. Jednym z ważniejszych elementów huculskiej chaty był piec budowany z kafli o pełnych fantazji dekoracjach – na białym tle przedstawiane były scenki rodzajowe, motywy sakralne, zwierzęta, kwiaty. I choć nie udało się zbudować atrapy pieca, to na wystawie zostały pokazane liczne - wypożyczone z Muzeum Etnograficznego w Krakowie - kafle autorstwa mistrzów pokuckich, z Aleksandrem Bachmińskim na czele. To jego kafle eksponowane na Wystawie Etnograficznej Pokucia w Kołomyi w 1880 roku tak zachwyciły Franciszka Józefa I, cesarza Austro-Wegier, że nie tylko osobiście pogratulował garncarzowi i wręczył mu nagrodę pieniężną, lecz także – według tradycji - miał u niego zamówić piec, który Bachmiński wkrótce wysłał do Wiednia. Prezentację kafli uzupełniają kafle wykonane w Krajowej Szkole Garncarskiej w Kołomyi.
Wystawie towarzyszą liczne spotkania, wykłady i projekcje filmowe związane z tym niezwykłym regionem. Ich program można znaleźć na stronie Muzeum: www.muzeum.krakow.pl