Reklama

Pilarki

Jak wiele wysiłku wymaga zgromadzenie i przygotowanie materiału na opał, wie każdy doświadczony właściciel kominka czy pieca.
Pilarki

Jak wiele wysiłku wymaga zgromadzenie i przygotowanie materiału na opał, wie każdy doświadczony właściciel kominka czy pieca. Marzycielom, idealistom i poszukiwaczom tanich metod grzewczych warto uświadomić, że między tartakiem lub własnym lasem a wesoło trzaskającymi polanami w nowym wkładzie, drewno przechodzi żmudny i pracochłonny etap cięcia i rozłupywania. Dlatego warto zaopatrzyć się w dobry, efektywny i trwały sprzęt.

PILARKI

Wybór pilarek jest ogromny. Zarówno jeśli chodzi o pilarki spalinowe, jak i elektryczne. Warto więc się zastanowić, jakie zastosowanie będzie miał nasz nowy sprzęt. Czy zamierzamy ciąć gotowe, przywiezione przez dostawcę drewno, czy też posiadamy własny las i to z niego będziemy pozyskiwali opał. W pierwszym przypadku wystarczy nam pilarka z klasy hobbystycznej, o niewielkiej mocy. W drugim, powinniśmy rozważyć model uniwersalny, odrobinę cięższy i o większej mocy. Pamiętajmy, że naszym najlepszym doradcą jest zdrowy rozsądek. Nie dajmy się bez potrzeby namówić sprzedawcy na najdroższy sprzęt dla profesjonalistów, czyli drwali i konserwatorów zieleni. Zwykle są to maszyny ciężkie, trudniejsze w rozruchu, głośniejsze i zużywające więcej paliwa. Poza tym, w zastosowaniach przydomowych nie wykorzystamy w pełni ich możliwości. Należy jednak pamiętać, że najtańszy i najlżejszy sprzęt może nie sprostać naszym wymaganiom. Warto więc wydać 100 lub 200 złotych więcej i kupić pilarkę o klasę lepszą.

Krótko o BHP

Pilarka łańcuchowa, zwłaszcza w rękach niezbyt doświadczonego użytkownika, potrafi być sprzętem niebezpiecznym. Najczęściej urazom ulega prawa dłoń i nogi. Taki bolesny kontakt z uruchomioną piłą jest możliwy praktycznie przy wszystkich czynnościach wykonywanych pilarką. Do ciężkich urazów głowy może dojść w wyniku tzw. odbicia, czyli niekontrolowanego ruchu prowadnicy do góry, spowodowanego kontaktem jej szczytowej części z miejscowym stwardnieniem drewna, np. sękiem czy gwoździem. Ponadto długotrwała praca z maszyną tego typu może spowodować pogorszenie się słuchu. Niebezpieczne są również drgania, które w nowocześniejszych modelach pilarek zostały w dużym stopniu ograniczone za sprawą zespołów antywibracyjnych. Należy także pamiętać, aby spalinowych pił łańcuchowych nie używać w pomieszczeniach zamkniętych (zatrucie spalinami), a elektrycznych podczas deszczu lub w warunkach dużej wilgotności (możliwość porażenia prądem). Zupełnie podstawową sprawą jest pamięć o tym, żeby pilarkę trzymać oburącz podczas pracy i nie ciąć nią na wysokości powyżej ramion.

Aby wyeliminować zagrożenia, użytkownik powinien postępować zgodnie z instrukcją obsługi sprzętu, a także często kontrolować jego stan techniczny. Bardzo ważna jest odzież ochronna – spodnie, solidne buty, rękawice oraz specjalne okulary i nauszniki (ewentualnie zatyczki do uszu). Firmy produkujące pilarki mają w swojej ofercie akcesoria do różnych zastosowań i warunków atmosferycznych.

 

Joanna Dziewięcka-Oroń


pilarka elektryczna STIGA

pilarka elektryczna BOSCH

pilarka elektryczna Husqvarna

pilarka elektryczna McCulloch

pilarka elektryczna SOLO

pilarka elektryczna STIHL

pilarka spalinowa husqvarna

pilarka spalinowa McCulloch

pilarka spalinowa Partner

pilarka spalinowa Solo

pilarka spalinowa STIGA

pilarka spalinowa Stihl


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama