Niech żyje pop-art!
Styl pop-art we wnętrzach mieszkalnych może być uznany za jeden ze stylów „retro” lub też zyskać całkiem nowoczesny wyraz. Utrzymanie całego wnętrza w stylu lat pięćdziesiątych czy sześćdziesiątych wymaga dużej dyscypliny stylowej i przekonania. Łatwiej jest zastosować pewne cytaty (pojedyncze meble czy sprzęty), wzbogacając wnętrze współczesne o elementy w tym stylu. Dzięki zastosowaniu nawet tylko detalu w stylistyce pop-artowskiej, praktycznie każde wnętrze – od tradycyjnego, klasycznie eleganckiego, do chłodnego minimalistycznego – może zyskać odrobinę humoru i świeżości.
Natalia Przesmycka
Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG
Ogień za szybą
Dokładnie nie wiadomo, kiedy człowiek udomowił ogień i nie można precyzyjnie określić daty powstania pierwszych pieców i kominków, chociaż znane były one już w starożytności.
Jedno jest pewne: dopiero pojawienie się ponad 30 lat temu ceramiki NEOCERAM i ROBAX, zwanej popularnie szkłem kominkowym, zrewolucjonizowało kominkowy świat i poważnie przyczyniło się do rozpowszechnienia kominków, a kominek i piec dzisiaj to niemal zawsze ogień za szybą. Dzięki swojej niewielkiej rozszerzalności cieplnej, szkło witroceramiczne jest wytrzymałe na znaczne wahania temperatury, aż do 800 stopni C, dając się przy tym obrabiać mechanicznie (cięcie, szlifowanie, nawiercanie otworów). Powierzchnia szyb jest stosunkowo odporna na uszkodzenia mechaniczne, choć oczywiście nie jest to szkło pancerne.
Witold Hawajski
Mieszkaj kolorowo
Niepokój lub poczucie harmonii wprowadzić może już sama forma kominka i zastosowane dodatki, a – jak dowodzi medycyna niekonwencjonalna – dla atmosfery miejsca i nastroju, a nawet kondycji psychicznej i zdrowia mieszkańców, sprawą nie do przecenienia jest dobór kolorów. Tym, którzy wolą sprawdzać niż wierzyć, polecam prześledzenie symulacji komputerowych lub rysunków ilustrujących te same wnętrza w różnych wariantach kolorystycznych.
Agnieszka Krysa- Iłgowska
Gorączka złota
W czasach, gdy swoje tryumfy święci minimalizm, bardzo łatwo jest wyeksponować ozdobny element we wnętrzu. Jeśli ma być nim kominek, należy zdecydować się na jedną z dwóch dróg. Kładziemy nacisk albo na detal, albo na dekoracyjność dominującego składnika kominka, np. kafli o złoconej polewie. Trzeba mieć jednak na uwadze, że z przepychem w dekoracjach, tym bardziej opartych na złocie, łatwo przesadzić. Kapiący złotem lub bardzo dekoracyjny kominek powinien być zestawiony ze stonowanym wnętrzem. Wymaga to dużego wyczucia, by elementy ozdobne nie odniosły odwrotnego niż zamierzony skutku.
Aldona Mazurkiewicz
Ogień w plenerze
Gdy jesteśmy fanami grillowania i często stołujemy się w ogrodzie wspólnie ze znajomymi oraz sąsiadami, a do tego zależy nam na funkcjonalnym zagospodarowaniu przestrzeni wokół domu, to możemy pomyśleć o grillach prefabrykowanych. Wykonane z gotowych betonowych elementów, dostępne w różnych kształtach i kolorach, w stylu zarówno nowoczesnym, jak i klasycznym, w zimnych bądź ciepłych barwach, kanciaste lub obłe – wybór jest naprawdę duży.
Aldona Mazurkiewicz
Chleba naszego powszedniego…
Od momentu, gdy zaczęto powszechnie budować konstrukcje kominowe w wiejskich chałupach, datuje się prawdziwy rozwój konstrukcji wiejskich pieców i palenisk chlebowych. Zarówno ich rozmiary, jak i olbrzymia różnorodność konstrukcji, stanowią olbrzymi materiał etnograficzny, jaki możemy podziwiać w wielu miejscach do dnia dzisiejszego. Piece chlebowe, w zależności od regionu naszego kraju i tradycji budowlanych, umieszczane były w izbie mieszkalnej lub w sieni. To samo tyczy się komina. Bardzo popularnym i praktycznym układem było umieszczanie paleniska kuchennego w izbie, a pieca chlebowego w sieni – w niszy będącej podstawą jednego komina zbiorczego, odprowadzającego spaliny ze wszystkich urządzeń dymowych w chałupie.
Ziemowit Nowakowski
Izoluj się dobrze, grzej bezpiecznie
Nawet kominek lub piec zbudowany z najlepszych materiałów wymaga od czasu do czasu sprawdzenia, a nieraz nawet poprawek czy remontu. Samochód użytkowany przez 5 lat może przejechać 100-200 tysięcy kilometrów. Wartość przeglądów, napraw i materiałów podlegających normalnemu eksploatacyjnemu zużyciu przy takim przebiegu sięga wielu tysięcy złotych. I nikogo to nie dziwi.
Proszę więc nie okazywać zdziwienia gdy zbudowany 5-10 lat temu kominek przyjdzie rozebrać i poprawić, uzupełnić albo wymienić np. izolację. Wszystkie materiały są w kominku narażone na duże obciążenia cieplne i z czasem ich skuteczność może spadać.
Witold Hawajski
Kominy do kominków. Porady praktyczne
Poruszając problem efektywnego użytkowania kominków, nie można pominąć odpowiedniego doboru systemu kominowego przeznaczonego do odprowadzania spalin. Właściwa konstrukcja komina determinuje efektywną pracę kominka w czasie procesu spalania oraz ma decydujący wpływ na jakość spalania i zużycie drewna.
Zbigniew A. Tałach
Nagrody Płomień Roku 2010 rozdane!
Lista nagrodzonych PŁOMIENIEM ROKU za osiągnięcia z 2010 roku. Nagrody zostały przyznane w Nałęczowie podczas Płomiennego miniFORUM w 11 kategoriach.