Reklama

Świat Kominków nr 29

Zapraszamy do zapoznania się z tematyką nowego (wrzesień 2011) wydania kwartalnika "Świat Kominków"
Świat Kominków nr 29

 

biały kominek portalowy

Western&Country

Kominki w stylu „country” czy „western”, tak jak domy w tym stylu, można określić jako mieszankę funkcjonalności z fantazją. Podczas gdy pokoje mieszkalne bywały raczej ogrzewane bardziej wygodnymi piecykami, kominek – znajdujący się najczęściej w salonie lub w części jadalno-kuchennej – miał przede wszystkim skupiać wokół siebie domowników, tworzyć atmosferę serca domu, a długotrwałe grzanie zapewniały same jego rozmiary, umożliwiające włożenie bardzo dużych polan. Wysunięty gzyms – najczęściej w formie drewnianej beli – był miejscem ekspozycji ważnych dla rodziny przedmiotów.

Natalia Przesmycka

 Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG

piec z czarnymi kaflami

Kominek nie tylko na weekend

Najkrócej można ująć to tak: jaki dom, taki kominek. Jeśli dysponujemy wiejskim domem zaadaptowanym do celów wypoczynkowych, a na dodatek w środku mamy „cepelię”, to również piec czy kominek powinien być utrzymany w tym stylu. Dom w górach – styl góralski, domek na Mazurach – najlepiej piec stylizowany na mazurski… Przykładów wokół jest dużo, wystarczy np. odwiedzić regionalny skansen.

Witold Hawajski

 

kominek w ścianie z cegły

Cegła na salonach

Historia cegły jest tak stara, jak świat. Już w starożytnej Mezopotamii dojrzewały skąpane w słońcu pierwsze ceglane formy. Nic więc dziwnego, że trzymając w ręku zgrabnie wyprofilowany kawałek cegły, obcujemy niemalże z zabytkiem klasy zerowej. Z upływem tysięcy lat zarówno receptura jej składu, jak i technologia produkcji, zostały znacznie udoskonalone i wciąż buduje ona nie tylko domy, kominki czy wnętrza, ale przede wszystkim niezmiennie tworzy niepowtarzalny klimat.

Joanna Ziomek

 

kratka oświetleniowa kominka

Trendy w kratkę

Szczelinowa kratka może się poszczycić dodatkowymi możliwościami. Można ją bez problemu połączyć z oświetleniem, które dodatkowo podkreśli bryłę kominka i pozwoli zrezygnować z dodatkowych punktów świetlnych w jej obrębie. Daje też możliwość umieszczenia w środku specjalnego pojemnika z aromaterapeutycznymi olejkami, których aromat pozwoli się zrelaksować we własnym salonie jak w prawdziwym SPA.

Aldona Mazurkiewicz

 

wędzarnie w Nexo i Ronne

Podróże zduna wędrownika - Kraina białych kominów

Wystarczy zsiąść z promu, przejść się kawałek ulicami dwóch miasteczek przyjmujących połączenia promowe – Nexo lub Ronne – i już będzie wszystko wiadome. Gdzie by się nie spojrzało, w zasięgu wzroku turysty znajdzie się jeden, dwa, cztery, a czasami nawet i około dziesięciu charakterystycznych, malowanych na biało, ceglanych konstrukcji o piramidalnym kształcie, zakończonych równie białymi wysokimi kominami. To turystyczna wizytówka tej wyspy – wędzarnie.

Ziemowit Nowakowski

 

mała kolorowa drewutnia

Drewutnia, drwalnia, drewnia – podstawy projektowania

Są trzy czynniki, które zapewniają prawidłowe warunki do przechowywania drewna. Są to: nasłonecznienie, ekspozycja na wiatr i zabezpieczenie przed wilgocią z ziemi i powietrza. Promienie słoneczne podgrzewają drewno i wodę w nim zawartą i uruchamiają proces parowania wody. Wiatr zapewnia wymianę wilgotnego powietrza z powierzchni wokół szczap i pozwala tym samym na kontynuowanie procesu suszenia.

Lech Kowalewski

 

ceramiczny kominek z ławką

Paleniska ceramiczne – nowoczesna wersja tradycyjnych palenisk

Zasada działania nowoczesnych wkładów ceramicznych w uproszczeniu nawiązuje do dobrze nam znanych palenisk pieców kaflowych, zmodyfikowanych jednak i dodatkowo wyposażonych w przeszklone drzwi i automatykę procesów spalania. Optymalnie spalony opał, a co za tym idzie - maksymalna ilość energii z danej ilości drewna zakumulowana w materiale o dużej pojemności cieplnej, a potem powolnie uwalniana w postaci przyjemnego ciepła do otoczenia, to idea działania konstrukcji tego typu.

Jarosław i Lidia Kokoszka

 

kominek z płaszczem wodnym

Hydrozagadka

Jeśli zależy nam na jak największej ilości ciepła przekazywanego do wody, wybierzmy wkład o prostej fasadzie, prostopadłościennym, pojemnym wnętrzu i podwójnym lub niskoemisyjnym przeszkleniu. Jeżeli chcemy wydłużyć czas oddawania ciepła, to zainstalować należy zbiornik buforowy magazynujący chwilowe nadwyżki ciepła na później. W zasadzie bez zbiornika buforowego o dobrze dobranej pojemności nie powinno budować się żadnego kominka wodnego. Wynika to z faktu, że palenisko na paliwo stałe optymalnie pod względem termicznym i ekologicznym pracuje powyżej 50% mocy nominalnej, a zbiornik buforowy pomaga nam to utrzymać.

wh

 

 

Konkurs fotograficzny

 Konkurs fotograficzny „Kominek sercem domu” został rozstrzygnięty!


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama