Reklama
Kominkowy niezbędnik:

Porady

W tym dziale znajdziesz artykuły na temat:

  • budowa kominka, budowa pieca kaflowego
  • instalacja wolno stojącego piecyka
  • technika zduńska, akumulacja w kominkach i piecach
  • kominek z płaszczem wodnym czy powietrzny
  • kominek z systemem DGP - jak projektować system dystrybucji gorącego powietrza, konserwacja systemu, elementy DGP
  • problemy z ciągiem kominowym, podłączenie kominka, piecyka do komina, rozpalanie kominka od góry

 

Powietrze do spalania z zewnątrz budynku
Powietrze do spalania z zewnątrz budynku

Wkład kominkowy i piec kominkowy dzisiaj to już nie ten sam wkład co przed 15 laty. Do spalania potrzebny jest tlen, a jest go w aktualnie budowanych domach akurat „na styk”. Dba o to dobra izolacyjność ścian i otworów oraz coraz częściej precyzyjnie sterowana wentylacja. Skąd więc kominkowe palenisko pobierać ma powietrze?

26.12.2017 00:00
Dodatkowe ciepło z kominka - nie tylko nasady akumulacyjne
Dodatkowe ciepło z kominka - nie tylko nasady akumulacyjne

Sam kominek dostarcza nam przyjemnych wrażeń estetycznych i w wersji podstawowej dogrzewa nam pomieszczenie, w którym się znajduje. Jednak są sposoby, które pozwalają na zatrzymanie większej ilości ciepła w domu. Przy doborze paleniska czy wkładu kominkowego, warto zwrócić uwagę na fakt, że duże powierzchnie oszklone, które są wielką zaletą w przypadku obszernych salonów, w przypadku kilku innych dodatkowych pomieszczeń przeznaczonych do ogrzewania mogą powodować w nich deficyt ciepła.

12.12.2017 00:00
Problem z wolno stojącym piecykiem na pellet
Problem z wolno stojącym piecykiem na pellet

Złej jakości pelet, niewłaściwa obsługa, czy też brak konserwacji piecyka to tylko niektóre przyczyny nieprawidłowego funkcjonowania piecyka na pelet.

01.12.2017 00:00
Wlot spalin od kominka - na jakiej wysokości?
Wlot spalin od kominka - na jakiej wysokości?

Co zrobić, gdy wlot spalin umiejscowiony jest za nisko? Jak poradzić sobie z niskim umiejscowieniem trójnika?

13.11.2017 00:00
Bufor podstawą poprawnej instalacji wodnej
Bufor podstawą poprawnej instalacji wodnej

Znając moc swojego kominka, nie możemy zapomnieć o buforze ciepła, który dosyć często z przyczyn finansowych czy też braku możliwości zabudowy, jest pomijany. A to właśnie on odpowiada za optymalne spalanie i pozwala na prawidłową regulację temperatury w pomieszczeniach.

19.09.2017 00:00
Po co w kominku kratki kominkowe?
Po co w kominku kratki kominkowe?

Kratki w kominku są dla nas czymś bardzo naturalnym, mnogość ich rodzajów, kolorów, form i kształtów jest tak wielka, że niekiedy właśnie one decydują o estetyce naszego kominka. Czy mając na względzie tę oczywistość, że kratka w kominku być musi, zastanawialiśmy się jaka – oprócz dekoracyjnej – jest jej rola?

12.09.2017 00:00
Ogrzewać kominkiem? - powietrze, woda czy akumulacja?
Ogrzewać kominkiem? - powietrze, woda czy akumulacja?

W dzisiejszej dobie instalacja kominka w nowobudowanym domu to już niemalże standard, a ogromna gama oferty modeli wkładów grzewczych i typów kominków powoduje, iż nie musi być to też specjalnie droga przyjemność. Bo posiadanie kominka to jest przede wszystkim przyjemność z obcowania z ogniem. Można wręcz powiedzieć, że budowa systemu grzewczego, czy przynajmniej wydajne wykorzystanie kominka jako urządzenia grzewczego, to przejaw zdroworozsądkowego, pragmatycznego podejścia.

25.08.2017 00:00
Jak rozpalić grilla węglowego? - podpowiadamy
Jak rozpalić grilla węglowego? - podpowiadamy

Jeśli posiadamy odpowiednie akcesoria, to rozpalenie grilla węglowego nie wydaje się trudnym zadaniem. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą nam zrobić to szybko, bezpiecznie i bez zbędnych zabrudzeń. Dobrze rozpalony brykiet pozwala łatwiej przyrządzać smaczne i równomiernie wypieczone potrawy.

01.06.2017 00:00
Obniżenie temperatury spalin z kominka
Obniżenie temperatury spalin z kominka

Czy spaliny wylatujące w procesie spalania do komina muszą być tracone bezpowrotnie? Po pierwsze, firmy produkujące wkłady kominkowe wymyśliły różne szykany zwane deflektorami byle tylko spaliny jak najdłużej we wkładzie zatrzymać. Spaliny zaprzęgane są też do pracy w nasadach dopalających.

26.12.2016 00:00
Konserwacja instalacji DGP w kominku
Konserwacja instalacji DGP w kominku

Instalacja DGP, jak każdy obiekt techniczny, powinna być co jakiś czas konserwowana - zwłaszcza, że zajmuje się dostarczaniem powietrza do pomieszczeń, a tym powietrzem oddychają mieszkańcy, więc ważne jest, by ono nie szkodziło.

14.09.2016 00:00
Zduństwo nowoczesne a sposoby odzyskiwania energii
Zduństwo nowoczesne a sposoby odzyskiwania energii

Rośnie popularność tzw. ciepłych kominków. Ta dość nieszczęsna nazwa przylgnęła do nich na dobre i nie sądzę, byśmy zdołali się od niej uwolnić. Pewnie za przykładem nauk profesora Miodka, trzeba będzie ją polubić. Kominki ceramiczne zdobywają sympatyków i jest to uzasadnione z wielu powodów. Obudowa z płyt szamotowych, trochę droższa od wykonanej z płyt izolacyjnych, nawiązuje do starych technik zduńskich.

10.06.2016 00:00
Czy kominek może wybuchnąć?  - jak palić bezpiecznie
Czy kominek może wybuchnąć? - jak palić bezpiecznie

Dzisiejszy wpis jest wynikiem dyskusji na forum muratora. Trafiła tam posiadaczka kominka, której szyba eksplodowała po kilku dniach palenia, w dopiero co zainstalowanym kominku. Szyba nie tania, narożna, z giętego szkła. Pieniądze jednak w tej sytuacji schodzą na plan dalszy, bo wybuch grozi kalectwem.

05.05.2016 00:00
Przeczytaj także
Reklama