Reklama

PROGETTO FUOCO 2022, WERONA

Rynek odbudowuje się dobrze. We włoskich domach jest prawie 9 milionów palenisk a pelletowe urządzenia stanowią dzisiaj 20 % rynku. Raul Barbieri, dyrektor generalny Piemmeti- Progetto Fuoco stwierdza: Jesteśmy gotowi do powtórzenia wyników sprzed pandemii. Pozytywna reakcja nadchodzi z zagranicy. Zorganizowaliśmy zabezpieczenia anty-COVID-owe, a będą też bezpłatne połączenia uruchomione przez ICE i autobusy będą zabierały ludzi z lotnisk bezpośrednio na targi.
PROGETTO FUOCO 2022, WERONA

Rynek odbudowuje się dobrze. We włoskich domach jest prawie 9 milionów palenisk a pelletowe urządzenia stanowią dzisiaj 20 % rynku. Raul Barbieri, dyrektor generalny Piemmeti- Progetto Fuoco stwierdza: Jesteśmy gotowi do powtórzenia wyników sprzed pandemii. Pozytywna reakcja nadchodzi z zagranicy. Zorganizowaliśmy  zabezpieczenia anty-COVID-owe, a będą też bezpłatne połączenia uruchomione przez ICE i autobusy będą zabierały ludzi z lotnisk bezpośrednio na targi. 

Od piecyków po kominki, poprzez kotły, grille i piecyki na pellety, urządzenia na biomasę po okresie spadku związanym z pandemią to branża notująca wzrosty. Oczekiwania rosną również w stosunku do Progetto Fuoco, więc międzynarodowe wydarzenie organizowane przez Piemmeti ponownie odbędzie się w Weronie 4-7 maja. Jak dotąd ponad 90% producentów potwierdziło swój udział. Celem Verona Fiere jest teraz powtórzenie wyników z ostatniej edycji  2020 czyli 60.000 odwiedzających, z których 15.000 było z zagranicy.

Targi to dobrze zorganizowana instytucja, pracująca bezpiecznie dzięki koniecznym działaniom podjętym z powodu pandemii. Według Raula Barbieri:

„Poziom obsługi będzie na poziomie sprzed pandemii, a środki zastosowane przez Verona Fiere oraz przez władze pozwalają nam na realizację całkowicie bezpiecznego wydarzenia. Przepisy wymagają od odwiedzających certyfikatów COVID, noszenia maseczek oraz stosowania społecznego dystansu. Oprócz tego, na teranie targów będzie usytuowany punkt testów COVID .” 

Branża rozwija się. 9 milionów urządzeń we Włoszech

Po gwałtownym spadku z powodu lockdownu na początku  roku 2020  branża odbudowała się w drugiej połowie roku, a pozytywne trendy utrzymały się przez cały rok 2021. We Włoszech, według AIEL (Stowarzyszenie Energii Drzewnej) liczba palenisk i kotłow na biomasę  osiągnęła w roku 2020 8.7 mln. Z tego 8,4 mln (97%) to paleniska domowe, a 300.000  ( 3% ) to kotły czyli urządzenia niemal zawsze instalowane w pomieszczeniach technicznych i ogrzewające jeden lub kilka domów mieszkalnych lub obiekty komercyjne. Najpopularniejsze są paleniska na drewno, których jest 6,6 mln  (74%), a piecyki pelletowe stanowią 25,8% i jest ich 2,3 mln. Urządzeń spalających zrębki drzewne nie ma wiele, 02% lecz to są zwykle większe kotły.

Zużycie pelletów rośnie

Według AIEL we Włoszech zapotrzebowanie na stałe paliwa odnawialne do ogrzewania domów mieszkalnych i komercyjnych jest dość stabilne i wynosi pomiędzy 15-20 mln ton, a drewno jest stopniowo zastępowane pelletami. Pomiędzy rokiem 2010, a 2020 udział drewna spadł z 85% na 70% całości biomasy, a to oznacza około 6 mln ton drewna opałowego mniej. Natomiast udział pelletów wzrósł z 8% w roku 2010 do 22% w 2019, a wzrost o 14% oznacza prawie 2 mln ton więcej. Wahania dotyczące udziału zrębków są mniejsze, a to oznacza, że sektor kotłów średniej wielkości i dużych jest bardziej stabilny i znacznie mniejszy, jeśli chodzi o zużycie paliwa, niż rynek domowych palenisk i kotłów.

Progetto Fuoco 2022 .Technologia i innowacje

Raul Barbieri: „Stawiamy na zrównoważony rozwój, a biomasa jest odnawialna, ekonomiczna i bezpieczna. Progetto Fuoco 2022 eksponuje zdecydowanie technologie i innowacje i mamy sygnały, że będzie to dobrze odbierane przez odwiedzających. Mamy dla nich przygotowane bezpłatne autobusy z lotnisk w Wenecji i Bergamo. Większość z 15.0000 zagranicznych odwiedzających, z racji niewielkich odległości przybywa samochodami lub samolotami z niedalekich lotnisk. Równolegle będzie ponad 50 grup od głównych włoskich producentów. To pokazuje, że Progetto Fuoco jest najważniejszym dla branży wydarzeniem. Progetto Fuoco odbędzie się 23-26  lutego, a równolegle do targów odbędzie się szereg konferencji, warsztatów, praktycznych pokazów i możliwości  szkolenia. Targi będą w 7  halach na 130 tysiącach m2, a duże firmy będą się wystawiały obok mniejszych, nowych i młodych również start-upów. Te ostatnie będą konkurowały w drugiej edycji „Give Me Fire”. W czasie targów odbędzie się też hackathon, w którym młodzi innowatorzy będą  szukali rozwiązań problemów postawionych przez wiodące w branży firmy MCZ, Edilkamin i La Nordica- Extraflame.

Opracował Witold Hawajski

na podstawie materiałów prasowych organizatora Progetto Fuoco - Piemmeti spa


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama