Kurs budowy pieca chlebowego będzie podzielony na część teoretyczną oraz praktyczną.
Na początku dowiemy się z jakich materiałów korzystać, by piec cieszył długie lata. Pogadamy o izolacji, akumulacji i dylatacji, czyli niezbędnych tematach, by zacząć rozumieć technologię zduńską. Poznamy materiały potrzebne do budowy naszego dzieła, pod kątem zastosowania i parametrów. Dowiemy się również jak projektować urządzenia ogniowe by były ergonomiczne i solidne. Zademonstrujemy najnowsze rozwiązania techniczne, pozwalające połączyć piec chlebowy z elementem akumulacji, co pozwala ogrzać dom - wydajnie i w zgodzie z trendami antysmogowymi...
W pierwszej części - praktycznej nauczymy się rozmierzania bryły, podstaw murowania, zastosowania szamotu, tworzenia szablonów oraz montażu drzwiczek. Pokażemy również jak robić sklepienia i inne elementy pieca chlebowego. Skupimy się również na kominie, gdyż to on bezpiecznie odprowadzi spaliny z naszej altany czy domku. Nie zapomnimy o bezpieczeństwie przeciw pożarowym!
Wybudujemy 3 rodzaje pieców chlebowych: Tradycyjny rzymski (tunelowy) z kształtek i klinów szamotowych. Gliniany, czyli z zaplecionych gałązek i glinianej zaprawy. Nowoczesny, wybudowany przez instruktora z firmy Wolfshöher Tonwerke (Daniel Reisinger), który przyjedzie prosto z Niemiec (będzie tłumacz).
Kurs odbędzie się w siedzibie firmy Kominki Piotr Batura, w Łaziskach koło Wągrowca.
Czas trwania: 4-6 lipca
Cena: 700 zł
Będzie bardzo dużo wiedzy i doświadczeń zduńskich. Na koniec uczestnik otrzymuje certyfikat potwierdzający umiejętności, podpisany przez mistrzów zduńskich. Zajęcia nadzoruje mistrz zduński Piotr Batura, prezes Cechu Zdunów Polskich, pasjonat, praktyk i teoretyk zduństwa. Towarzyszyć mu będzie mistrz zduński Dawid Kozar, zdun z czwartego pokolenia, członek Cechu Zdunów Polskich.
Kontakt do organizatorów:
502 607 546