Kominki.org
Kominkowy niezbędnik
Pokaż z kategorii
Ceny drewna kominkowego w grudniu. Podsumowanie cen drewna w 2024 roku
Pod koniec roku ceny drewna wciąż stanowią ważny temat, zwłaszcza w kontekście podsumowania roku. Z perspektywy ekologii i ekonomii drewno nadal jest świetnym wyborem dla osób szukających oszczędności. Posiadanie kominka, w którym można palić drewnem, pomaga nie tylko zmniejszyć koszty ogrzewania, ale także wspiera ochronę środowiska, będąc alternatywą dla innych źródeł energii, w tym pomp ciepła. Przygotowaliśmy dla Was grudniowe ceny drewna kominkowego oraz małe podsumowanie rocznych cen drewna, aby ułatwić Wam planowanie na nadchodzący sezon grzewczy.
Bezpieczny biokominek, czyli zasady używania biokominka
Biokominek to urządzenie spalające bioetanol, czyli płynne paliwo na bazie alkoholu. Paliwo to jest łatwopalne. Z tego względu użytkowanie biokominka – w szczególności rozwiązań o prostej konstrukcji, w których użytkownik dolewa paliwa bezpośrednio do paleniska – wymaga zapamiętania i bezwzględnego stosowania się do zasad bezpiecznego użytkowania. W zaawansowanych biokominkach sterowanych automatycznie spalane są opary, a nie samo paliwo, które jest odseparowane w osobnym zbiorniku.
#wolno palić w kominkach! Fakty i mity o kominkach na drewno
Kominki ostatnio zyskały złą reputację, a wokół ich używania narosło wiele nieporozumień. Problem nie tkwi w samych urządzeniach czy ich użytkownikach, lecz w charakterystyce drewna – taniego, odnawialnego, lokalnego i łatwego do pozyskania źródła ciepła, które stanowi poważną konkurencję dla innych źródeł energii, jak prąd czy gaz, a także dla producentów alternatywnych systemów grzewczych. W ramach obalania mitów warto przyjrzeć się faktom dotyczącym różnych urządzeń grzewczych, takich jak kominki, piece, kozy, które są określane w najnowszych regulacjach prawnych jako miejscowe ogrzewacze pomieszczeń. W tym kontekście będzie używane ogólny terminu „kominki”.
Elektrofiltr do kominków ESP-10 - filtr redukujący emisję pyłów do wymogów uchwał antysmogowych
Kominkowy Elektrofiltr ESP-10 to nowoczesne urządzenie redukujące emisję pyłów powstających w procesie spalania paliwa w kominkach. Montując ESP-10 w kominie, wyłapiesz ponad 90% pyłów drobnych i bardzo drobnych. Urządzenie działa bezobsługowo i może być instalowane zarówno w kominach okrągłych, jak i prostokątnych.
Niezależność energetyczna - nie zapomnij o kominie
Gdy usłyszałem na targach wypowiedź celebryty, który z zadowoleniem mówił, że buduje dom bez komina, to zastanowiło mnie, skąd takie stwierdzenia dziś się biorą? Kto w dzisiejszych czasach jest na tyle nierozsądny, żeby tak lekkomyślnie podchodzić do bezpieczeństwa swojego i swojej rodziny?
Pierwszy ogień - praktyczny poradnik na początek
Zawsze jest jakiś kominkowy „pierwszy raz”... Pierwsze rozpalanie w pierwszym w życiu własnym kominku, pierwsze rozpalanie w kolejnym posiadanym kominku, zupełnie innym od poprzedniego, pierwsze rozpalanie w sezonie po letniej przerwie. Liczne pytania na kominkowych forach tylko potwierdzają, że z kominkowym pierwszym razem jest wiele problemów. Mam nadzieję, że nasze porady pomogą w ich uniknięciu.
Filtr kominowy SmartFlow: sposób na kominek niezgodny z Ekoprojektem - materiał reklamowy
Filtry kominowe SmartFlow to idealne rozwiązanie do kominków niespełniających wymagań Ekoprojektu. Zamontowanie ich na kominie pozwala starym kominkom spełnić wymagania ekologiczne stawiane przez uchwały antysmogowe obowiązujące w większości województw. Akty te podają terminy na wymianę kominka lub jego doposażenie w filtr. Wiele z tych terminów już minęło (np. w mazowieckim, podkarpackim, śląskim, kujawsko-pomorskim czy małopolskim), a niektóre niebawem zaczną obowiązywać (łódzkie i wielkopolskie). Kto szukał, ten wie, że filtry kominkowe albo są niedostępne, albo bardzo kosztowne – droższe od starego kominka na drewno.
Ogrzewanie hybrydowe pompa ciepła i kominek na drewno
Pompa ciepła to rozwiązanie znane już od roku 1948, ale dopiero od kilku lat przeżywa swój renesans. Kto nie chciałby po zainwestowaniu jednego kilowata energii otrzymywać kilowaty trzy lub cztery? I co najlepsze, tak jest faktycznie. W przypadku pompy powietrznej, która pobiera ciepło z otaczającego powietrza, w przeciętnych temperaturach sprawność jest więcej niż zadowalająca. Jednak gdy temperatura zaczyna spadać, sprawność urządzenia maleje, aż dochodzi do sytuacji, kiedy zysków nie ma żadnych. W przypadku pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym, zainstalowanym pod powierzchnią ziemi lub w zbiorniku wodnym, mamy do czynienia ze stabilnymi parametrami, bo od głębokości 1 metra mamy dość stałą temperaturę. Problemem pozostaje tylko wykonanie gruntowego wymiennika, które wiąże się z kosztownymi odwiertami. Jest też więcej biurokracji, bo formalnie prawie budujemy... kopalnię, a co w głębi ziemi lub wód, już nasze nie jest, tylko państwowe.
Reklama